Hayvanları Koruma Kanunu’nun Bazı Maddeleri Kabul Edildi

Hayvanları Koruma Kanunu’nun Bazı Maddeleri Kabul Edildi
0

Hayvanları Koruma Kanunu’nun bazı maddeleri, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Bu maddelerle hayvanları tanımlayan “süs” ibaresi kaldırıldı. Ayrıca hayvan sahibine kayıt yaptırma şartı getirildi. Yerel yönetimler, artık daha fazla hayvan bakımevi kuracak. Haciz durumu da tarih oldu.

Hayvan hakları yasası taslak kanuna göre hayvanlar, mal statüsünden çıkarılıp can statüsüne alınacaktı. Bu da hayvanlara karşı işlenen suçların insanlara işlenmiş gibi kabul edileceği anlamına geliyordu. Şimdi bu taslak kanunun bazı maddeleri kabul edildi.Aslına bakacak olursak Türkiye’de Hayvanları Koruma Kanunu zaten vardı. Ancak bu kanun, içeriği nedeniyle pek de bir işe yaramıyor, özellikle de hayvanlara karşı işlenmiş suçlara yaptırım getirmiyordu. Konuyla ilgili atılan yeni adımlar ise bu maddelerin değiştirilmesini sağlıyor. Yapılan değişikliklere baktığımızda, bunların tümünün de sokak hayvanları için olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Hayvanları Koruma Kanunu’nun kabul edilen maddeleri

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edilen maddelerin başında, Hayvanları Koruma Kanunu’nun tanımlar bölümündekisüs” ibaresinin kaldırılması yer alıyor. Ayrıca bundan sonra yalnız gerçek kişiler değil, tüzel kişiler de “ev hayvanı” sahiplenmiş olacaklar. Hayvan bakımevleri ise bundan sonra Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izniyle kurulacak ve hayvanların sağlığının korunmasını sağlayacak olan asgari şartları karşılayacak.

Yerel yönetimler, artık daha fazla hayvan bakımevi kuracak. Gönüllü kurumlarla ortaklaşa kurulacak bu bakımevleri, sahipsiz hayvanların korunduğu, sağlık kontrollerinin yapıldığı ve rahatça yaşayabildikleri yerler olacak. Üstelik yerel yönetimin alacağı karar ile hayvan hastanesi kurulabilecek. Vatandaşlar ise artık minik dostunu kayıt altına aldıracak. Tüm bunlara ek olarak artık hiçbir hayvan, sahibinin borcu nedeniyle haczedilemeyecek…

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/gundem/hayvanlari-koruma-kanunu-ile-turk-ceza-kanununda-degisiklik-yapilmasina-dair-kanun-teklifinin-uc-maddesi-kabul-edildi/2296363.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
DLNA Nedir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir