Herkes Yüz’de Peşinde: YouTube, Netflix Gibi Platformların Aboneliklerini Satacak

Herkes Yüz’de Peşinde:  YouTube, Netflix Gibi Platformların Aboneliklerini Satacak
0

YouTube Şimdi de Netflix, Disney+ Gibi Farklı Platformların Aboneliklerini Satacak

 

YouTube, farklı yayın platformlarına tek bir noktadan ulaşmayı sağlayacak yeni bir proje üzerinde çalışıyor. “Kanal mağazası” olarak adlandırılan proje yakında karşımıza çıkabilir.

Günümüzde pek çoğumuz eğlenmek için büyük oranda interneti kullanıyoruz ve bu noktada özellikle de film ve dizi yayın platformları büyük başarı sağlıyor. Netflix’in açtığı yolda bugün Disney+, HBO Max, Amazon Prime gibi pek çok platform rekabet ediyor. 

Uzun yıllardır internetten ‘bir şeyler’ izlemek isteyenlerin favorisi durumunda bulunan YouTube da yayın platformları pazarından payını almaya çalışıyor. Bunu başarmak için firmanın stratejisi ise biraz daha farklı: YouTube pazarın kendisi olmayı amaçlıyor. 

YouTube, film ve dizi satmak yerine film ve dizi platformlarının aboneliklerini satmayı planlıyor

Ülkemizde olmasa da dünyanın bir kısmında aslında YouTube, YouTube TV uygulaması ile televizyon yayınlarına, izle-öde içeriklere, çeşitli televizyon kanallarının bulut tabanlı yayınlarına erişim hizmeti sunuyor. Bu hizmet ülkemizdeki reklamsız, gelişmiş YouTube deneyimi sunan YouTube Premium’dan farklı bir hizmet. Yeni özellik de YouTube TV’nin biraz daha gelişmiş haline benzeyecek. 

YouTube’un sahibi olan Google halihazırda uygulama marketleri ve satış alanları konusunda tecrübeli bir şirket. Şirketin bu alandaki bilgisi ile donanan YouTube, farklı yayın platformlarının yer aldığı bir pazar yeri geliştirmeyi amaçlıyor. Kısaca YouTube’un ‘platform’ pazarında kendinize uygun abonelikler bulacaksınız.

The Wall Street Journal‘ın haberine göre farklı platformlara tek noktadan erişimi sağlayacak olan hizmet bu yılın sonbahar aylarında aktif hale gelecek. Gelen haberlere göre YouTube, bu hizmet için geçtiğimiz 18 ay boyunca hummalı bir çalışma yürüttü. Firma, katılımcı bulmak amacıyla eğlence sektöründeki firmalarla da temas kurdu.

Tabii ki bu durumda yayın platformlarının, kazançlarının bir kısmını Google ile paylaşması gerekecek. Bu durumda paylaşımın nasıl yapılacağına dair ise bir bilgi bulunmuyor. Tabii ki ücretlendirme ve paylaşılacak içerikler konusu da hem YouTube’un hem de kanal marketine katılacak firmaların değerlendirmesi gereken bir konu olacak. 

Özelliğin temel çalışma prensibi ise oldukça basit. YouTube’da kanalların yayınladığı içerikler üzerinden, platformdan ayrılmadan yayın platformlarına erişip üye olmak mümkün olacak. Bu da YouTube’un bir açıdan Apple TV ve Roku gibi platformlarla rakip olması demek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir