İdeal duş süresi ne kadar olmalı? Duşta geçirilen süreyi neler etkileyebilir? Uzmanlara göre tüm cevaplar belli…

İdeal duş süresi ne kadar olmalı? Duşta geçirilen süreyi neler etkileyebilir? Uzmanlara göre tüm cevaplar belli…
0

Duşta geçirilen süre ne kadar olmalı ve hem su hem de enerji tasarrufu için neler yapılabilir? Uzamanlar cevapları veriyor…

Duş, tipik bir konutta en büyük su kullanımlarından birini oluşturur. Faturanızın kabarmaması için çok fazla su kullanmak istemesiniz bile, tamamen temizlenmek için birkaç dakikadan fazla zamana ihtiyacınız vardır.

Dermatologlar duşları kısa tutmayı öneriyor. Egzama veya sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarınız varsa, sıcak su, sabunlar ve duşta kullandığınız diğer ürünler tahriş sebebi olabilir. Amerikan Dermatoloji Akademisi, kaşıntılı cildiniz veya sedef hastalığınız varsa duşları 10 dakikanın altında tutmanızı öneriyor. Ama daha ileri gitmek ve duşları sadece beş dakika ile sınırlamak isteyebilirsiniz. Ilık su sıcaktan daha iyidir, aynı zamanda enerji tasarrufu yapmanıza da yardımcı olur.

Beş dakikalık bir duş, duş başlığının altında dört dakika durmanız ve ardından son dakikada üstünkörü bir şekilde sabunlanmanız gerektiği anlamına gelmez. İyi hijyen önemlidir. Duşa giriyorsanız, düzgün bir şekilde yıkandığınızdan emin olmanız gerekir. Bu, beş dakikadan çok daha fazla zaman harcamak anlamına gelebilir. Uzun saçlı olanlarımızın, saçlarını yıkamak ve düzgün bir şekilde şekillendirmek için 10 ila 20 dakika orada olması gerekir ve saçların kırışıklıklar için taranması ve duştayken gerçekleştirilen diğer gereksinimler de zaman alabilir. Muhtemelen bu işlerden bazıları su kapalıyken yapılabilir, ancak uzun ve sıcak duşlardan vazgeçmeye istekli değilseniz, belki alınan duş sayısını azaltarak cildiniz ve çevre üzerindeki zararlı etkilere karşı koyabilirsiniz. Uzmanlara gör haftada bir veya iki duş çoğumuz için yeterince hijyeniktir ve cildimiz için de daha iyidir.

İdeal duş süresi ne kadardır?

Var olan duş tavsiyelerinin çoğunluğu, ideal duş süresi olarak yaklaşık beş dakikayı gösteriyor. Ancak dermatologların beş ila 10 dakika arasına işaret ediyor olması ve bazılarımızın daha fazla zamana ihtiyacı olması, bu aralığın ortasını hedeflemenin mantıklı olabileceğini gösteriyor.

Su kullanımı söz konusu olduğunda, standart duş başlıkları dakikada 9,5 litre su kullanır, ancak bazı duş başlıkları bu miktarı dakikada 7,5 litreye veya daha azına indirebilir. Böylece düşük akışlı bir başlıkla 6,2 dakika duş alabilir ve standart bir başlıkla beş dakika duş alan biri kadar su kullanabilirsiniz. Ayrıca daha az sıcak su kullandığınız için enerji tasarrufu da yapmış olursunuz.

Hem cildinize hem de çevreye fayda sağlamak için verimli bir duş başlığı kullanmak, ısıyı çok yüksek tutmamak ve duşta gerçekten ihtiyacınız olandan daha fazla zaman harcamamak en önemli üç adımı gösteriyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir