İlaç Fiyatlarına Yüzde 25 Zam

İlaç Fiyatlarına Yüzde 25 Zam
0

İlaç Fiyatlarına Yüzde 25 Zam Geldi! Eczacıların Kar Payı da Artırıldı…

Resmî Gazete’de yayımlanan 5800 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte tıbbi ürünlerde baz alınan euro kuruna %25 zam yapıldı. Tüm ilaçları etkileyen zam, bugünden itibaren geçerli olacak.

Bugün yayımlanan 31890 sayılı Resmî Gazete, tüm vatandaşları yakından ilgilendiren bir karara yer verdi. 5800 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte tüm ilaçların fiyatlarına %25 oranında zam yapıldı. Yapılan zam, tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak sabit TL/euro paritesinin artırılmasıyla gerçekleşti.

Bugünden itibaren geçerli olan yeni ilaç zammı ile birlikte eczacıların kâr oranlarında da artış yapıldı. Karara göre ilaçların depocuya satış fiyatının 100 TL’ye kadar olan kısmı için eczacı kârı %25’ten %28’e, 100 – 200 TL olan kısmı için %16’dan %18’e ve 200 TL ve üzeri olan kısmı için %12’den %13’e çıkarıldı. İlaçlarda depocuların kârı değiştirilmedi.

“Karar, ilaç yokluğunu bir nebze de olsa giderebilir”+

“Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar”ı yorumlayan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan, zam kararının ilaç yokluğu sorununu bir nebze de olsa rahatlatacağını belirtti. Sözcü’ye konuşan Özcan, eczacı kârlarında yapılan artışın ise ‘ilaç fiyatlarından bağımsız, teknik bir alt hesaplama’ olduğunu söyledi.
 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir