İngiltere’den Delta Varyantı İçin Bir Uyarı Daha: İki Doz Aşı Olmamış Herkese Bulaşacak

İngiltere’den Delta Varyantı İçin Bir Uyarı Daha: İki Doz Aşı Olmamış Herkese Bulaşacak
0

 Dünya genelinde baskın varyant haline gelen Delta varyantı hakkında bir uyarı daha geldi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın sağlık danışmanlarından biri, Delta varyantı ile ilgili ‘aşısızları yakalayacak’ açıklamasında bulundu.

Koronavirüs salgınında yeni bir döneme girmemize sebep olan; ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkarak kısa sürede tüm dünyaya yayılan Delta varyantı, uzun zamandır pek çok araştırmanın konusu. Daha bulaşıcı olan, hastaneye yatma oranları daha yüksek olan ve şu an baskın varyant haline gelen Delta varyantı ile birlikte aşı uygulamalarının da önemi arttı.

Pek çok ülkede kimi önlemlerin yeniden alınması gibi adımlara sebep olan varyant ile ilgili bir açıklama da İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın sağlık danışmanlarından birinden geldi. İsmini vermeyen ve İngiliz basınına açıklama yapan danışman, Delta varyantının ‘aşısızları yakalayacağını’ ifade etti.

Virüsün doğası bulaşıcı olması:

Johnson’ın danışmanı, İngiltere’nin popüler gazetelerinden Mail on Sunday’e yaptığı açıklamada ”Delta varyantı aşı olmayanları yakalayacak. Çünkü virüsün doğası bulaşıcı olması. Dolayısıyla iki doz aşı olmamış herkese bu virüsün bulaşacağını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu. 

Aşılama çalışmaları artık dünyanın pek çok bölgesinde rayına oturmuş gibi görünse de ne yazık ki işin iç yüzü pek de öyle değil. Aşıya erişimi olmayan, ekonomisi güçsüz ülkelerde salgın riskli bir süreç olarak devam ediyor. Ayrıca aşı karşıtları da gerçek dışı söylemlerle toplum sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. 

 

Bu virüsün doğası sürekli evrim geçirmek ve adapte olmak. Dolayısıyla koronavirüs aşısı olmamış birine bulaşması eninde sonunda kaçınılmaz bir şey olacak” şeklinde konuşan danışman, süreci sağlıklı atlatabilmek ve toplum sağlığını zedelememek için aşının önemini vurguladı.

 

Kaynak:https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/ingiltereden-carpici-uyari-delta-varyanti-asi-olmayanlari-avlayacak-6658330/
.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir