Instagram’a Gelecek Yeni Özellikler Açıklandı

Instagram’a Gelecek Yeni Özellikler Açıklandı
0

90 Saniyelik Reels Geliyor: Instagram’a Gelecek En Yeni Özellikler Açıklandı

Instagram, platforma ekleyeceği bazı yeni özellikleri duyurdu. Bu kez daha çok Reels videolara odaklanan geliştiriciler, kullanıcı deneyimini eğlenceli bir hale getirirken, içerik üreticilerin işlerini kolaylaştıracak.

Sosyal medya platformu Instagram, geçtiğimiz haftalarda birçok yeni özelliğe kavuşmuştu. Mesajlaşma deneyimini iyileştiren, hikâye beğenme ve kronolojik sıralama özelliklerini kullanıma sunan platform, bugünse getireceği yeni özelliklerle gündeme geldi.

Instagram tarafından paylaşılan resmi bir blog gönderisine baktığımızda, geliştiricilerin özellikle de Reels videolarına odaklandıklarını görüyoruz. Öyle ki Reels videolar artık daha uzun süreli olacak. Ayrıca kullanıcılara gelişmiş bir ses efekti koleksiyonu sunulacak. Ayrıca hikaye paylaşımlarında kullanılan etkileşimli çıkartmalar, artık Reels videolarında da kullanılabilecek. Gelin Instagram’a gelecek yeni özelliklere daha yakından bakalım.

Reels video süresi 90 saniyeye çıkıyor

Instagram’a Reels yüklemek isteyen kullanıcılar, bugüne kadar en fazla 60 saniyelik videolar çekebiliyorlardı. Yeni güncelleme ile bu süre 90 saniyeye çıkarılacak. Instagram’ın en güçlü rakibi TikTok’ta video süresinin 10 dakika olduğunu düşündüğümüzde Instagram’daki Reels süresinin hala kısa olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Instagram, platformu özünden çok da koparmamaya çalışıyor gibi görünüyor.

Yeni bir ses kütüphanesi geliyor. İsteyenlerse harici kaynaklardan ses eklemesi yapabilecek!

Instagram’ın paylaştığı resmi gönderiye göre uygulamaya yeni bir ses efekti kütüphanesi eklenecek. Bu kütüphanede davuldan cırcır böceğine kadar pek çok ses hazır olarak bulunacak. Kullanıcılar, Reels videolarına bu sesleri ekleyebilecekler. Bununla birlikte; Sesi İçe Aktar isimli özellik ile kullanıcıların harici kaynaklardan ses eklemesi yapmasına izin verilecek. 

Anket ve kaydırılabilir göz emojisi Reels’e geliyor

Instagram’da hikaye paylaşan kullanıcılar, bu hikayeleri anket veya kaydırılabilir göz gibi stickerlar ile etkileşimli bir hale getirebiliyordu. Şimdi bu durum Reels videoları için de geçerli olacak. Bir kullanıcı, Reels videosunu oluşturduktan sonra anket veya kaydırılabilir göz emojisini ekleyebilecek

Hazır şablonlarla Reels videolar oluşturmak kolaylaşacak

Instagram’a yakın bir gelecekte eklenecek yeni bir özellik de hazır şablonlar olarak karşımıza çıkacak. Bu özelliğin faydalı olacağını söyleyebiliriz çünkü Reels videosu çekmek isteyen ancak ne yapacağını bilemeyen bir kullanıcı, Şablonlar bölümüne girerek Reels’i için her şeyi önceden ve otomatik olarak belirlemiş olacak. Çekilen video, şablona uyarlanacak ve kullanıcının işi kolaylaşmış olacak.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir