Kendi Evinizde Bile Güvende Değilsiniz: Bu Drone, Sizi Duvarların Arkasından Bile Takip Edip Yerinizi Bildiriyor

Kendi Evinizde Bile Güvende Değilsiniz: Bu Drone, Sizi Duvarların Arkasından Bile Takip Edip Yerinizi Bildiriyor
0

Bilim insanları, Wi-Fi ağlarındaki güvenlik açıklarından faydalanarak, evlerin içini takip edebildikleri bir sistem geliştirdi. Drone’larla entegre sistem, aslında evinde modem olan herkesi tehdit ediyor.

Kanada’da hizmet veren Waterloo Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilgisayar mühendisleri, bugün pek çok alanda kullanılan drone’lar ile Wi-Fi ağlarındaki bir güvenlik açığının, herkes için kritik bir tehlikeye neden olduğunu tespit etti. “Wi-Fi Peep” olarak isimlendirilen yeni bir ürün geliştiren bilim insanları, bu ürünle bir binadaki tüm duvarların arkasını görmeyi başardılar. Peki bu nasıl mümkün oldu?

Wi-Fi Peep, her yerde satın alınabilen bir drone ile yine her yerde bulunan 20 dolarlık malzeme ile geliştirildi. Uzmanlar, drone’a yerleştirdikleri malzemeleri evlerin çevresinde uçurup, Wi-Fi ağlarındaki bilinen güvenlik açıklarını kullandılar. Sonuçlar korkunçtu. Bilim insanları, binanın içinde bulunan Wi-Fi destekli tüm cihazların konumunu elleriyle koymuş gibi tespit ettiler.

Hırsızlık ve suikast girişimleri için bulunmaz nimet!

 

Wi-Fi Peep ile ilgili açıklamalarda bulunan bilgisayar profesörü Dr. Ali Abedi, Wi-Fi’daki güvenlik açıklarıyla drone teknolojilerinin birleşmesinin çok tehlikeli olduğunu ifade ediyor. Profesöre göre bu sistem hırsızlar tarafından kullanılırsa, evlerde kullanılan Wi-Fi destekli güvenlik kameralarının yerleri tespit edilebilir. Ayrıca sadece güvenlik kameraları değil, Wi-Fi ağına bağlanmış akıllı telefonlar, saatler ve diğer her türlü elektronik eşyaların konumu, Wi-Fi Peep ile tespit edilebilir.

Prof. Dr. Ali Abedi, Wi-Fi protokollerindeki açıkların kapatılmaması halinde, Wi-Fi Peep gibi ürünler ile duvarların “cam”a dönüşeceğini ifade ediyor. Bu tür sorunların önüne geçilebilmesi için de çok daha gelişmiş Wi-Fi protokolleri oluşturulmalı…
 
Kaynak:https://scitechdaily.com/researchers-develop-a-device-that-can-use-wifi-to-see-through-walls/ 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir