Lisin Nedir?

Lisin Nedir?
0

Lisin temel bir amino asittir.Vücudumuz bu amino asiti üretemez ve bir amino asit vücutta diğer maddelerden yeteri kadar sentezlenemiyorsa, mutlaka gıdalarla alınmalıdır.

Büyüme ve gelişmede en çok öneme sahip amino asitlerden birisidir.Vücudumuzda kas ve kemik büyümesini sağlar. Kalsiyum emilimini düzenler. Vücutta nitrojen dengesini sağlayarak,aşırı stres ve yorgunluk durumunda kas kütlesinin korunmasını sağlar. Ameliyat sonrası ,yaralanma sonrası gibi durumlarda hasar görmüş dokuların yenilenerek, enzim,hormon, antikor üretimini sağlayarak iyileşme sürecine katkıda bulunur.  Ayrıca ekmek gibi tahıl ürünleri lisin yönünden fakirdir. Bu nedenle ekmeğe kazein proteini katılarak lisin yani protein yönünden zenginleştirilmesi sağlanır. Kas proteini oluşturmada çok etkili olduğu için özellikle sporcular tarafından lisin içerikli beslenme önemlidir.

Lisinin yetersiz tüketiminde ise saç dökülmesi, enerji ve kilo kaybı, iştahsızlık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Kırmızı ette, balıkta, tavukta,süt, yumurta, peynir, maya ve fasülyede bulunur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1989 yılında Akhisar'da doğdu. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölüm mezunu. Network Dizayn sağlık yaşam ve güncel Haberler Bölüm Editörü olan Ceyda Aksel, Lifestyle türündeki blogunda; teknoloji, kültür sanat ve bilim kurgu konularında yazıyor. Kendisinin bir de mesleki tecrübelerini aktardığı akademik blogu bulunmakta. Şu günlerde çeşitli firmalara sosyal medya danışmanlığı da yapıyor. özellikle infografik temelli, içerikler üretiyor.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir