Megan Fox, Yapay Zekanın Oluşturduğu Görsellerini Paylaştı

Megan Fox, Yapay Zekanın Oluşturduğu Görsellerini Paylaştı
0

  

Megan Fox, Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Görsellerini Paylaştı: “Neden Benim Çoğu Görselim Çıplak?”

Lensa ile oluşturulan görseller bu aralar çok popüler. Dünyaca ünlü oyuncu Megan Fox da bu yapay zekayı kullanan isimlerden oldu. Ancak ona gelen görsellerin genelde cinsellik odaklı olması bazı soruları akla getirdi.

Yapay zeka ile oluşturulan görseller son günlerde iyice popüler olmaya başladı. Son olarak Lensa.ai isimli uygulamanın “Magic Avatar” isimli özelliği, attığınız fotoğrafları bambaşka şekillerde yorumluyor. Bunu da son derece başarılı bir şekilde yapan Lensa.ai, diğer pek çok yapay zeka gibi bazı toplumsal sorunlar konusunda eleştiriliyor.

Geçtiğimiz gün Lensa.ai‘de yapılan fotoğraflarını paylaşan ünlü oyuncu Megan Fox, oluşturulan sanatsal görsellerin genellikle “cinsel” ve “çıplak” pozlar olduğunu açıkladı. Lensa tarafından hazırlanan pozların büyük bir kısmında Megan Fox’un cinselliği vurgulayan yönleriyle görselleştirildiğini görüyoruz.

Megan Fox da neden bu görsellerde bu kadar fazla cinsellik olduğunu sorguladı.

Megan Fox, Instagram hesabından paylaştığı gönderide “Herkesin avatarları eşit derecede cinsel miydi? Mesela, neden benim çoğum çıplak?” açıklamasını yaptı. 

Bazı takipçiler Megan Fox’un bu açıklamasına tepki gösterdi.

Megan Fox

Megan’ın yapay zekanın kendisini cinsel odaklı görsellerle resmetmesini dile getirmesi üzerine bazı takipçiler Megan Fox’a tepki gösterdi. Fox’un zaten kendini cinsellikle ön plana çıkardığını söylediler.

megan fox açıklama

“Çünkü gerçek hayatta neredeyse her zaman çıplaksın. Gerçekten iki ile ikiyi bir araya getiremez misin?”

Aslında buradaki konu sadece Megan Fox üzerinden değil. Lensa.ai gerçekten de özellikle kadınlar için görsel hazırlarken cinselliğe odaklanıyor olabilir mi?

Daha önce pek çok yapay zekanın cinsellik, ırkçılık gibi toplumsal sorunlarla ilgili bazı yanlışlar yaptığını gördük. BuzzFeed muhabiri Kelsey Weekman da Megan Fox’un yaptığı paylaşımı destekler nitelikte bir açıklama yaptı. Weekman, uygulamaya sadece omzunun üzerinde fotoğraflar göndermesine rağmen yapay zeka tarafından oluşturulan görsellerin çoğunda çizgi film benzeri göğüs dekoltesi, ince bel gibi görüntüler oluşturulduğunu belirtti.

Bu da bizi yapay zekaların “güzellik algısının” ne olduğunu sorgulamaya itiyor. Peki sizce Lensa, Midjourney, Dall-e gibi yapay zekaların toplumsal kaygılar konusunda bir yargı oluşturabileceğini düşünüyor musunuz? Yorumlarda buluşalım.

 

Kaynak: https://www.webtekno.com/megan-fox-yapay-zeka-gorseller-paylasti-h130522.html 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir