Meta’dan Gençleri Reklamlardan Koruyacak Hamle: Facebook ve Instagram’a Kısıtlamalar Geliyor

Meta’dan Gençleri Reklamlardan Koruyacak Hamle: Facebook ve Instagram’a Kısıtlamalar Geliyor
0

 

Meta, Instagram ve Facebook’taki genç kullanıcıları hedefleyen reklamlar için kısıtlamaları artırdığını açıkladı. Buna göre artık reklamverenler, reklam göstermek için eskisi kadar çok kullanıcı verisinden yararlanamayacak.

Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının çatı şirketi Meta, reklam ve genç kullanıcılar konusunda yeni bir hamle yapacağını duyurdu. ABD merkezli teknoloji devi, firmaların gösterdiği reklamlara kısıtlama getireceğini ifade etti.

Şubat ayından itibaren yürürlüğe girecek değişiklikler, genç kullanıcıları hedefleyen reklamları içeriyor. Artık şirketler, bu tarz reklamları göstermek için genç kullanıcıların verilerinden eskisi kadar çok yararlanamayacak. Meta’ya göre yenilikler, 18 yaş altı Instagram ve Facebook kullanıcılarını kapsayacak.

Reklamverenler, cinsiyet ve uygulama içi aktiviteleri reklam göstermek için kullanamayacak

Değişikliklerden sonra reklamverenler, reklamlarını genç kullanıcıların cinsiyetlerine göre göstermesini engelleyecek. Buna ek olarak kullanıcıların Instagram ve Facebook’ta etkileşime girdiği gönderiler, takip ettiği hesaplar gibi uygulama içi aktivitelerinin de hedefli reklamlar göstermek için kullanılamayacağı ifade ediliyor.

Yeni kısıtlamalarla birlikte artık Instagram ve Facebook’ta genç kullanıcıların göreceği kişiselleştirilmiş reklamlar, yalnızca yaş ve konum verilerine dayanarak oluşturulacak. Meta, kullanıcıların bulunduğu bölgedeki hizmet ve ürünleri değerlendirebilmesi için konumun gerekli olduğunu söylüyor.

Ayrıca Meta, mart ayı itibarıyla gençlerin her iki uygulamada da belli türlerde reklamları ‘daha az görmeyi’ seçebileceğini söylüyor. Bu şekilde de 18 yaş altındaki kullanıcılar Instagram ve Facebook’ta kendilerine uygun reklamlar seçmesi sağlanacak. Uzmanların, sosyal medyadaki reklamların çocuklara zarar verdiğini sürekli olarak vurgulaması düşünüldüğünde Meta’nın iyi bir adım attığını söylemek yanlış olmaz. Şirket, daha önce birçok kez gençlerin platformlarındaki hesaplarını nasıl yönettiği konusunda eleştirilmişti.

Öte yandan Meta, geçtiğimiz günlerde kişiselleştirilmiş reklamlar nedeniyle büyük bir ceza almıştı. İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC), Mark Zuckerberg yönetimindeki şirkete kullanıcılara zorla reklam gösterdiği gerekçesiyle milyonlarca dolarlık bir ceza vermişti.

Kaynak:https://techcrunch.com/2023/01/10/instagram-and-facebook-introduce-more-limits-on-targeting-teens-with-ads/
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir