Netflix Dizisi Sandman’de Bizi Neler Bekliyor?

Netflix Dizisi Sandman’de Bizi Neler Bekliyor?
0

 

Netflix Tarihinin En Pahalı Dizisi Bugün Yayınlanacak! Peki Sandman’de Bizi Neler Bekliyor?

 

 

Netflix’in bugüne kadar en çok para harcadığı dizi olan Sandman, çok yakında Netflix ekranlarında olacak. Çizgi romanı dünyayı kasıp kavurmuş olan Sandman’in dizisinden ne beklemeliyiz?

Çizgi romanların sinemaya veya dizilere uyarlanmasına artık hepimiz alıştık. Nerede iyi bir fikir görsek bir şekilde çizgi romanlarla bağlantılı ya da çizgi roman uyarlaması çıkar oldu. Netflix’in bugüne kadarki en pahalı dizisi olacak Sandman için de durum farklı değil.

DC’nin daha karmaşık ve yetişkinlere yönelik hikayeler anlattığı alt yayınevi olan Vertigo etiketiyle çıkan Sandman, o kadar iyiydi ki küresel fenomene dönüştü, prestijli ödüllerin ödül kıstaslarını değiştirtti, pek çok yeni serinin ve karakterin doğuşuna önayak oldu. Çıkışından bu yana serinin bir dizisi yapılsa nasıl olacağı merak ediliyordu. Yakında bu soruya cevabımızı alacağız.

Kimdir bu Sandman?

Çizgi romanların ilk ortaya çıktığı dönemlerde DC yayınevi, Batman’in başarısının üzerine yeşil takım elbiseli, gaz maskeli bir kahraman yarattı. Sandman adlı bu karaktere çizgi roman okurları sempati gösterse de hiçbir zaman karakter aşırı popüler olmadı. 90’lı yıllarda ise bu karakter, konuk oyuncu olduğu birkaç panel dışında içinde yer almasa da, en büyük çizgi romanlardan birinin temelini oluşturmuş oldu. 

1980’lerin sonunda DC, Sandman karakterini yenilemeye karar verdi. Bu iş için de Amerikan Tanrıları, Mezarlık Kitabı, Yıldız Tozu, Coraline, Anansi Çocukları gibi pek çok eserden tanıdığımız Neil Gaiman ile anlaştılar. Aslında bir önceki paragrafta anlattığımız karakterin hikayesi anlatılacaktı ancak Gaiman bambaşka bir konseptle geldi. Yönetimin de yeşil ışık yakmasıyla yepyeni bir Sandman ortaya çıktı.

Rüyaların efendisi Morpheus ile tanışmaya hazır olun!

Sandman evreninin en temel karakteri olan Sandman, Endless (Türkçeye “daimiler” olarak çevrilmiştir) ailesinin bir üyesidir. Aile toplamda yedi kardeşten oluşur. Bu kardeşler büyükten küçüğe doğru Destiny (Kader), Death (Ölüm), Dream (Rüya, baş karakterimiz), Destruction (Yıkım), Desire (Arzu), Despire (Umutsuzluk) ve Delirium (Delilik -Eskiden Delight idi) şeklindedir. Tabii karakterlerin arasında bir kan bağı yok, temsil ettikleri alandan güç alır ve o alana hükmederler.

Genellikle siyah saçlı, soluk beyaz tenli bir karakter olan Morpheus aslında istediği şekle girebilir, bakan kişinin beklentilerine göre şekil alabilir. Neredeyse ölümsüz olan karakterin sahip olduğu güçler hem çok hem de çeşitlidir. 

Sandman için hikayelerin hikayesi denir. Gerçekten de 75 sayı süren çizgi roman adeta bir antoloji gibi ilerler. Bu hikayelerde Sandman’in kendisi de zaman zaman konuk oyuncu ya da yan karakter konumuna geçer. Haliyle bizi ilginç bir dizi yapısı bekliyor.

Peki dizide ne anlatılacak?

Netflix’in yayınladığı fragmana bakarsak, ilk sezonda çizgi romanın ilk ve ikinci cildinde gördüğümüz karakterler ve olayları göreceğiz. Böylece karşımıza çıkacak karakterleri de dizide düzgün bir şekilde tanıma fırsatı bulacağız. 

Olaylar, fragmanda gördüğümüz kadarıyla, büyücü Roderick Burgess’in Dream’i hapsetmesiyle başlayacak. Çizgi romanlarda 70 yıl kadar bir camın içerisinde hapis kalan Dream (Tom Sturridge canlandıracak), kurtulduğunda kendisinden çalınan güçlü özel eşyalarının ve intikamının peşine düşer. En sürprizbozan vermeden hikayeyi özetlemiş olsak da olaylar tabii ki bu kadar basit değil. 

Sandman’in düşler krallığındaki kahyası Lucienne, ilk hikayenin kahramanları Abel ve Caine (Habil ile Kabil), Netflix John Constantine’i kullanamadığı için onun yerini alan Johanna Constantine, Lucifer (Evet, Tom Ellis’in canlandırdığı ile aynı karakter ancak bu defa Gwendoline Christie tarafından canlandırılıyor), Kuzgun Matthew ve Mervyn Pumpkinhead (Mark Hamill tarafından seslendirilecek) gibi karakterleri de ilk sezonda tanıyacağız.

Fragmanda ayrıca Boyd Holbrook’un canlandırdığı Korintli karakterini de görüyorız. Kendisi gözleri oymaya takıntılı bir kabus ve Dünya’da kaçak olarak yaşıyor. Muhtemelen bu karakter dizinin final bölümünde yer alacak. Ayrıca Lyta Hall, Gilbert ve Rose karakterlerini de göreceğiz.

Sandman, çizgi roman tarihine etkisi ve ağırlığı anlamında baktığımız zaman Watchmen ve V for Vendetta ile benzer bir öneme sahiptir. Bakalım Netflix bu seriyi başarılı bir şekilde ekranlara uyarlayabilecek mi? 

Sandman, 5 Ağustos 2022‘de Netflix’te olacak.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir