Prof. Dr. Naci Görür’den 6.4 ve 5.8’lik Depremlerin Ardından Açıklama: Adana’da da Dikkatli Olmalıyız

Prof. Dr. Naci Görür’den 6.4 ve 5.8’lik Depremlerin Ardından Açıklama: Adana’da da Dikkatli Olmalıyız
0

 

Dün akşam saatlerinde Hatay’da yaşanan 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından pek çok uzman konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ta yaşanan 2 büyük depremin yaraları sarılmaya devam ederken 20 Şubat tarihinde saat 20:04’te Hatay Samandağ’da 6.4 büyüklüğünde bir deprem ve dakikalar sonra 5.8 büyüklüğünde bir deprem daha gerçekleşti. Kahramanmaraş’taki depremin artçısı olarak görülen bu depremler de ne yazık ki Hatay’da ayakta kalan bazı hasarlı binaların yıkılmasına neden oldu.

Depremin hemen ardından gözler konuyla ilgili uzmanların açıklamalarına çevrildi. Uzmanlarsa bu depremin beklenen bir deprem olduğunu açıkladı.

İşte uzmanlardan gelen açıklamalar

Prof. Dr. Naci Görür

“Bu yörede beklediğimiz depremdi. Daha Türkiye sınırları içerisinde Ölüdeniz fayında büyük bir deprem beklemiyoruz. Adana’da bekliyoruz. Oraya da enerji transferi olabilir. Adana’da dikkatli olmak lazım.”

Görür, ayrıca son depremleri beklediklerini ve daha önce de bu konuda uyarıda bulunduklarını hatırlatarak Kıbrıs, Malatya, Ovacık ve Nazimiye-Karakoçan fayları üzerinde de dikkatli olunması berektiğini belirtti.

Prof. Dr. Celal Şengör

Fatih Altaylı Celal Şengör’ün açıklamalarını aktararak “Celal Şengör ne diyor diye merak etmişsiniz. Geçen hafta bu depremi beklediğini söylemişti. Beklenmeyen bir şey değil. Tam beklediğimi gibi tam beklediğimiz yerde oldu. Daha detaylar belli olmadı ama şaşırtıcı değil. Kandilli’den detay bilgi alınca net konuşabilirim” diyor.” İfadelerini kullandı.

Prof. Dr. Cenk Yalıntırak

n olduğu alan, 2-16 km arası fayların bulunduğu Antakya grabeni doğu yakasındadır.  Bu deprem tekil bir depremdir.   Bu alanda bulunan 12 fay üzerinde bu tür depremler aktarılan stresin ürünüdür (Beyaz nokta depremin yeri). 7.7 olan fayın üzerinde aynısı tekrarlamaz.

Daha dün 7.7 büyüklüğünde bir deprem sonrasında, 6 büyüklüğü civarında depremlerin uzun süre devam edebileceğini, orta ve ağır hasarlı binalardan uzak durulması gerektiğini konuşmuştuk. Maalesef bu durum iki yıl kadar sürebilir.

Prof. Dr. Ahmet Ercan

Doğu Anadolu ile Ölü Deniz kırıkları kudurdu, herkes konteyner evler ile arabalarında, çadırlarda yatsın.

Prof. Dr. Hasan Sözbilir

İlk büyük depremden sonra kırılan fayın güney ve kuzey ucunda gerilim birikimi olmuştu. Antakya fayı bu strese dayanamadı ve kırıldı. Büyük deprem Antakya fayını tetikledi. Geçen hafta bu fay üzerinde yaptığımız gözlemlerde fayın kırılmaya karşı zorlandığını gösteren çatlaklar gözlemiştik.

Batuhan Öğüt

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir