Sağlık Bakanlığı, Migren Ataklarını Önleyecek İki Aşıya Onay Verdi

Sağlık Bakanlığı, Migren Ataklarını Önleyecek İki Aşıya Onay Verdi
0

Kişilerin günlük yaşam kalitesini kısıtlayan migreni engelleyecek olan 2 aşı, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandı. Aktarılan bilgilere göre aşıların etki oranı oldukça iyi ve önemli bir yan etkisi bulunmuyor.

Nörolojik bir hastalık olan migren, çoğunlukla kadınlarda görülür ve genelde ataklar halinde geldiğinden kişilerin günlük yaşamını olumsuz şekilde etkiler. Işık ve ses gibi faktörlerle tetiklenebilen ve söylediğimiz gibi yaşamı olumsuz etkileyen bu hastalığı önleyen 2 aşıya bakanlığın 2 ay önce onay verdiği aktarıldı.

Türk Nöroloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Necdet Karlı’nın aşılar hakkında yaptığı açıklamalara göre önceden migrene karşı direkt olarak etki gösteren bir ilaç yoktu. Kalp, tansiyon ve epilepsi gibi hastalıklara yönelik ilaçlar, dolaylı yoldan migrene etki ediyordu ve bu da koruyucu bir etki gösteriyordu. Karlı’nın yaptığı açıklamalar şu şekilde:

50 milyonluk yetişkin nüfusun 25 milyonu kadın ve bunların 6 milyonunda migrene rastlanıyor

“Migren çok sık görülen bir baş ağrısı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) migreni, 50 yaş altında kadınlarda en çok engelliliğe neden olan hastalıklar sırasında birinci sırada gösteriyor. Bu yaş grubu migren atakları tuttuğunda işe gidemiyor, sosyal hayatlarından geri kalıyorlar. Örneğin diyabetle karşılaştırıldığında, migren çok daha fazla insanı etkiliyor. Türkiye’de 50 milyon yetişkin nüfus var. 25 milyonu kadın. Bu kadınların 6 milyonunda migrene rastlanıyor.”

“3 milyon da migrenli erkek bulunuyor. Hatta 4’te üçü yani yaklaşık 7,5 milyon kişi ayda 4 gün ve daha fazla baş ağrısı çekiyor. Üstelik bir grup hastada işler daha da kötü. Bu kişiler ayda 8-10 gün baş ağrısına maruz kalabiliyor. Migren tedavi edilmediğinde kişileri çok etkileyen bir hastalık. Daha önce koruyucu tedavi veriyorduk. Yani ağrının gelmesini ilaçla engellemeye çalışıyorduk. Ancak bu ilaçların hiçbiri migrenin esasına yönelik ilaçlar değildi. Kimi kalp, kimi tansiyon, kimi epilepsi gibi başka hastalıklar için üretilmiş ilaçlardı.”

Ayda 1 kere, yaklaşık 1 yıl boyunca yapılması gereken aşıların fiyatı 1.500 ile 3000 lira arasında

“Vücutta CGRP molekülü var. Bu, migrende ağrının ortaya çıkmasına neden olan bir molekül. Bu moleküle karşı bir antikor geliştirildi. Bunun iki çeşidi var. Biri molekülün kendisine karşı, diğeri de molekülün bağlandığı noktaya karşı bir antikor. İkisinin de etkinliği aynı. Bu iki antikor CGRP molekülünün etkinliğini engelliyor. Dolayısıyla ağrının oluşması engelleniyor ve atak ortaya çıkmıyor. Etkinlikleri yüzde 60-80’lerde ve de önemli bir yan etkisi yok. Tarih boyunca ilk kez migrene karşı bir ilaç üretilmiş oldu. Dünyada üç yıl önce kullanılmaya başlandı. Türkiye’de ise iki ay önce onay aldı. Bu aşıları hastaya ayda bir kere, yaklaşık bir yıl boyunca yapmak gerekiyor. Sonra yavaş yavaş azaltılıp kesiliyor.

Fiyatı ise 1500 lira ile 3 bin lira arasında. Henüz ödeme kapsamına alınmadı. Bu aşılar özellikle ayda 15 günden fazla ağrı çeken kronik migren hastalarında çok etkili.”

Uykusuzluk ve açlık, kaçınılması gereken en önemli tetikçiler

“Migrenin birçok tetikçisi var. Bunların başında uykusuzluk, açlık ve stres geliyor. Hava koşulları, hızlı merdiven çıkma, parlak ışık, sigara dumanı, güneş ışığı, kadınlarda adet dönemi de etkili. Bu etkenlerden biri de yiyecek türleri. Alkol, fazla tüketilen kahve, çay migreni tetikleyebiliyor. Kimi insanda peynir, kimisinde çikolata tetikleyici olabiliyor. Bazı kişilerin alerjik reaksiyon gösterdiği gıdalar da migren atağına neden olabiliyor. Bu yiyeceklerden kaçınmak zaman zaman etkili olabiliyor ancak uykusuzluk ve açlıktan kaçınmak kadar etkili değil.”
Hekimlerde tanı koyma oranı düşük

“Migren kadınlarda erkeklere göre iki kat fazla. Her 4 kadından birinde migren var. Çok sık rastlanan bir hastalık olmasına rağmen, bir o kadar az tanınan ve az tedavi edilen bir hastalık. Normalde tedavi olması gereken insanların ancak onda biri tedaviye ulaşabiliyor, çünkü hekimlerde tanı koyma oranı da düşük.”

Bu aşılar dünyada yaklaşık 3 yıldır kullanılıyor. Türkiye de yukarıda da söylediğimiz üzere 2 ay önce aşılara onay vermiş oldu.
 
Kaynak:https://www.ntv.com.tr/saglik/turkiye-migren-ataklarini-onleyen-iki-asiya-onay-verdi,gQGR-7zkk0qBKX79PymPHg

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir