Şifreler olmadan daha basit ve daha güvenli bir gelecek

Şifreler olmadan daha basit ve daha güvenli bir gelecek
0

Google’da sizi çevrimiçi ortamda güvende tutmak önceliğimizdir, bu nedenle şifreleriniz de dahil olmak üzere kişisel bilgilerinizi güvende tutmak için sürekli olarak yeni araçlara ve özelliklere yatırım yapıyor.

Farkında olmayabilirsiniz, ancak şifreler çevrimiçi güvenliğiniz için en büyük tehdittir-çalınması kolaydır, hatırlanması zordur ve bunları yönetmek sıkıcıdır.

Birçok kişi bir şifrenin mümkün olduğunca uzun ve karmaşık olması gerektiğine inanır – ancak çoğu durumda bu aslında güvenlik riskini artırabilir.

Karmaşık şifreler kullanıcıları birden fazla hesap için kullanmaya teşvik eder; Aslında, Amerikalıların %66’sı aynı şifreyi birden fazla sitede kullandığını itiraf ediyor ve bu da herhangi biri düşerse tüm bu hesapları savunmasız hale getiriyor.

2020’de “şifrem ne kadar güçlü” aramaları %300 arttı. Ne yazık ki, en güçlü şifreler bile bir saldırgan tarafından tehlikeye atılabilir ve kullanılabilir – bu nedenle zayıf veya tehlikeye atılmış şifreler kullanmanızı engelleyen güvenlik denetimlerine yatırım yaptık.

Google’da sizi çevrimiçi ortamda güvende tutmak önceliğimizdir, bu nedenle şifreleriniz de dahil olmak üzere kişisel bilgilerinizi güvende tutmak için sürekli olarak yeni araçlara ve özelliklere yatırım yapıyor.

Dünya Şifre Günü’nde, şifre yönetimini nasıl daha kolay ve daha güvenli hale getirdiğimizi paylaşıyoruz ve sürekli yenilikçiliğimizin bir gün şifreye hiç ihtiyaç duymayacağınız bir geleceği nasıl yarattığına bir göz atıyoruz.

Google oturumunuzu daha güvenli tutmak
Hesabınızı ihlal edilmiş veya hatalı bir şifreden korumanın en iyi yollarından biri, ikinci bir doğrulama formunun uygulanmasıdır – hesabınızın bunu onaylamasının bir başka yolu da gerçekten oturum açmanızdır. Google bunu yıllardır yapıyor ve Google Hesabınızın birden çok doğrulama katmanı tarafından korunmasını sağlıyor.

Bugün, iki adımlı doğrulama’ya (2SV) kayıt yaptıran kişilerden, oturum açtıklarında telefonlarında bir Google istemi aracılığıyla basit bir dokunuşla gerçekten onlar olduklarını onaylamalarını istiyoruz.

Yakında hesapları uygun şekilde yapılandırılmışsa kullanıcıları otomatik olarak 2sv’ye kaydetmeye başlayacağız. (Güvenlik Kontrolümüzde hesabınızın durumunu kontrol edebilirsiniz). Oturum açmak için mobil cihazlarını kullanmak, insanlara yalnızca şifrelerden daha güvenli ve daha güvenli bir kimlik doğrulama deneyimi sunar.

Ayrıca, bu çok faktörlü kimlik doğrulamayı sorunsuz ve bir paroladan bile daha güvenli hale getirmek için gelişmiş güvenlik teknolojilerini cihazlara oluşturuyoruz.

Örneğin, güvenlik anahtarlarımızı doğrudan Android cihazlara yerleştirdik ve iOS için Google Akıllı Kilit uygulamamızı başlattık, böylece artık insanlar telefonlarını ikincil kimlik doğrulama biçimi olarak kullanabilirler.

Şifrelerinizi her yerde daha güvenli tutmak


Şifreler dijital hayatınızın bir parçası olarak kaldığı sürece, kullandığınız uygulamalar ve eriştiğiniz web siteleri aracılığıyla, bunları yönetmeyi kolaylaştıran ve en önemlisi varsayılan olarak güvenli hale getiren yeni ürünler ve teknolojiler geliştirmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz.

Doğrudan Chrome, Android ve şimdi iOS’ta yerleşik olan Şifre Yöneticimiz, kullandığınız tüm sitelerde ve uygulamalarda şifrelerinizi korumak için en son güvenlik teknolojisini kullanır. Daha karmaşık ve eşsiz parolalar oluşturmak ve kullanmak, hatırlamak ya da tekrar gerek kalmadan yapar. Bir siteye her gittiğinizde veya Google Hesabınıza giriş yaparken bir uygulamada oturum açtığınızda, Şifre Yöneticisi güvenli şifrenizi otomatik olarak doldurabilir. Şifre Yöneticisi ayrıca tek tıklamayla Google’ımıza entegre edilmiştir.

Güvenlik Kontrolü-şifrelerinizden herhangi birinin tehlikeye girip girmediğini, farklı sitelerdeki şifreleri yeniden kullanıp kullanmadığınızı ve şifrelerinizin gücünü size bildirir. Ayrıca şifrenizin tehlikeye girip girmediğini otomatik olarak size bildiririz, böylece bilgilerinizi güvende tutmak için hızlı ve kolay bir değişiklik yapabilirsiniz.

Kısa bir süre önce, insanların çeşitli üçüncü taraf sitelerden Parola Yöneticimize (ücretsiz) bir seferde 1.000 adede kadar parolayı kolayca yüklemelerine olanak tanıyan yeni Parola İçe Aktarma özelliğimizi başlattık. Bu adımı atarak tüm şifrelerinizin gelişmiş güvenlik ve gizlilik teknolojimiz tarafından korunmasını sağlayabilirsiniz.

Parola İçe Aktarma, Parola Yöneticisi ve Güvenlik Denetimi gibi özellikler — Google ile Oturum açma gibi kimlik doğrulama ürünleriyle birlikte-zayıf kimlik bilgilerinin yayılmasını azaltır. Hepsi, çevrimiçi deneyiminizi yalnızca Google’da değil, web genelinde daha güvenli ve kolay hale getirmek için nasıl çalıştığımızın örnekleridir.

Bir gün, çalınan şifrelerin geçmişte kalacağını umuyoruz, çünkü şifreler geçmişte kalacak, ancak o zamana kadar Google sizi ve şifrelerinizi güvende tutmaya devam edecek. Her günü çevrimiçi ortamda daha güvenli hale getirmenin tüm yollarını öğrenmek için Güvenlik Merkezimizi ziyaret edin.

NOT: Otomatik 2SV kaydı, Google Çalışma Alanı’ndaki kuruluşları etkilemez. Kuruluşlar Google Çalışma. devam etmek zorunda seçim kayıt yaptırmadan kendi kullanıcı 2SV üzerinden admin paneli.

Kaynak:https://blog.google/technology/safety-security/a-simpler-and-safer-future-without-passwords/.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir