Tek Bir Tıkla Video Boyutu Küçültme İşlemi Yapabileceğiniz Siteler

Tek Bir Tıkla Video Boyutu Küçültme İşlemi Yapabileceğiniz Siteler
0

Bir üniversite öğrencisiyseniz veya markanızı pazarlayacak videolar hazırlıyorsanız, büyük boyutlu videolar kimi zaman sizi sinir krizi geçirecek seviyeye getirebilir. Ama bu tarz sorunların önüne geçmek, video boyutu küçültme siteleri sayesinde oldukça kolay. Bugün konumuz, tek tıkla video boyutu küçültme işlemi yapabileceğiniz siteler ve onların sunduğu özellikler. Dilerseniz uzatmadan bu siteler hangileriymiş, hep birlikte bakalım.

Telefonlarımız veya kameralarımız ile çektiğimiz videolar, görüntü kalitesi başta olmak üzere oldukça farklı detaylar ile birlikte yüksek boyutlara sahip oluyor. Yüksek boyutlu videolar ise elbette başka insanlara transfer etmemizde, videoyu bir platforma yüklememizde ve daha pek çok işlemde bize zorluk çıkarıyor. Bunun önüne geçmek aslında her ne kadar imkansız gibi dursa bile oldukça kolay. Çünkü video boyutu küçültme hizmetini ücretsiz olarak sağlayan oldukça fazla site bulunuyor. Bu siteler sayesinde videolarınızın boyutlarını oldukça kolay bir şekilde küçültebiliyor, boyuttan tasarruf ettiğiniz için dilediğiniz platformdan başka insanlara gönderebiliyorsunuz.

Örneğin proje ödeviniz için bir video kolajı oluşturdunuz. Elbette bunu öğretmeninize sunmanız gerektiği için GMail veya WhatsApp gibi platformlara başvuruyorsunuz. Ama bu iki platformda, video ve görsel tarafında bazı sınırlara sahipler. Eğer bu sınırların üzerinde bir dosya göndermeye çalışırsanız, karşınızda yüksek boyuta sahip olduğunu söyleyen uyarılar belirmeye başlayacaktır. Aşağıda listelediğimiz web siteleri sayesinde, yüksek boyutlu videolarınızın boyutlarını çok kolay bir şekilde küçültebileceksiniz. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan video boyutu küçültme yapabileceğiniz sitelerimize geçelim.

Her şeyden önce, video boyutu küçültme nedir?

Video boyutu küçültme veya bir diğer adıyla video sıkıştırma, bilgisayarınızda veya telefonunuzda bulunan videoların boyutunu küçültmenizi sağlayan bir işlemdir. Örneğin, sunumunuz için bir video hazırladınız. Bu videonun boyutu ise neredeyse 500 MB. Bu videoyu Gmail veya WhatsApp gibi platformlardan göndermeniz oldukça zor. Bu nedenle video boyutu küçültme işlemine başvurmanız gerekiyor. Bu işlem sonrasında 500 MB büyüklüğündeki videonuzu, daha küçük boyutlara indirerek dilediğiniz yerden gönderebilme imkanına sahip oluyorsunuz.

Video boyutuküçültme yapabileceğiniz internet siteleri:

 • Veed.io
 • Compress Video Online
 • Video Resizer
 • Free Convert


Dosyanı ekle, sıkıştır: Veed.io

 

veed.io

İlk sitemiz, dilediğiniz videoyu üç kademede sıkıştırmanızı sağlayan Veed.io sitesi. Örneğin 6.65 MB büyüklüğünde bir videonuz var. Bu videoyu bu siteye yüklediğinizde, hem video üzerinde ufak düzenlemeler yapabilir, hem de kolayca sıkıştırabilirsiniz. Low, Medium ve High olmak üzere videolarınızı üç farklı sıkıştırmadan geçirebilir, ihtiyacınız olan boyutu kolaylıkla seçebilirsiniz. Ayrıca, yalnızca sıkıştırmakla kalmayıp videonuza yazılar, sesler veya müzikler ekleyebilir, geçiş animasyonlarıyla videoyu daha kaliteli bir hale getirebilirsiniz.

İlk olarak kullanmaya başladığınızda size montaj bilginizi soracak. Bununla birlikte size en uygun paneli kolaylıkla kullanıma açacak. Yani daha önce hiç video düzenlemediyseniz bile bu panel sayesinde saniyeler içerisinde videonuzu düzenlemeye başlayabileceksiniz. Üstelik videonuzu sıkıştırdıktan sonra üzerine herhangi bir filigran ve benzeri şeyler eklemiyor. Listenin açık ara en kaliteli sitelerinden bir tanesi diyebiliriz.

İstediğiniz kadar sıkıştırmak mümkün: Compress Video Online

compress video online

100 MB bir videoya sahip olduğunuzu düşünün. Bu videoyu dilerseniz 2 MB’a, dilerseniz 50 MB’a düşürebilirsiniz. Üstelik bunu tamamiyle siz ayarlayabilirsiniz. Compress Video Online, hızlı ve kolayca video sıkıştırabilmenizi sağlıyor. Sitenin temel özelliği video sıkıştırmak olduğu için, video düzenleme tarafında size herhangi bir özellike ne yazık ki sunmuyor. Sistenin kullanımı oldukça kolay ve basit. Ama ilk kez kullanıyorsanız, videonun sıkışması biraz zaman alabiliyor. 19 saniyelik ve 75 MB büyüklüğündeki bir videoyu bu siteye yüklediğimizde, 16 MB halini indirebilmek için tam 12 dakika bekledik.

Eğer hiçbir bilgiye sahip değilseniz oldukça verimli bir site olabiliyor. Ama eğer video sıkıştırmak için dakikalar, hatta saniyeler ile yarışıyorsanız Compress Video Online pek size göre bir platform değil.

Video düzenleyin, formatını değiştirin veya çözünürlüğünü ayarlayın: Video Resizer

video resizer

Video düzenleme siteleri aslında temelde aynı özelliklere dayanıyor. Kesme, düzenleme, yazı ekleme veya geçiş efekti ekleme. Elbette bunlardan en önemlisi ise dilediğiniz boyutta videoyu kaydedebilme tarafı. Sıradaki sitemiz, video düzenleme tarafında bir nebze bilgiye sahip olan kullanıcılar için. Çünkü Video Resizer, videonun farklı boyutlarda ve dosya biçiminde kaydedebilmenizi sağlayarak, daha fazla sıkıştırma yapmanızı da sağlıyor. Bu nedenle eğer belirli bir video düzenleme geçmişiniz var ise, Video Resizer kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Hızlı bir şekilde yükle, sıkıştır, indir: Free Convert

free convert

Diğer platformlar gibi videoyu görüntülemek yok, ayar yapmak yok, kafa karıştırıcı hiçbir şey yok. Yükle, sıkışmasını bekle, indir. Her şey tamamiyle bundan ibaret. Saniyeler içinde dilediğiniz videoyu kolaylıkla sıkıştırabilmek Free Convert ile oldukça kolay bir hal alıyor. Eğer hızlı bir sıkıştırmaya ihtiyacınız var ise, Free Convert tam anlamıyla size göre olan bir platform diyebiliriz. Her videoda ortalama %30 ile %75 arası hızlı bir sıkıştırma yapabilen bu platform, size bir sıkıştırma tercihi imkanı sunmuyor.

75 MB büyüklüğündeki bir videoyu buraya yüklediğimizde, 40 MB’lık bir boyuta düştüğünü gördük. Bu da bize %46 boyutunda bir sıkıştırmanın meydana geldiğini gösteriyor. Bu da saniyeler içerisinde gerçekleşen bir işleme göre oldukça güzel bir sonuç diyebiliriz.

Bonus: Telefondan video sıkıştırma işlemi için kullanabileceğiniz uygulamalar:

 • iMovie
 • CapCut

Örneğin, iPhone kullanıcısı olduğunuzu varsayalım. Apple’a ait iMovie programından destek alarak videonuzun boyutunu da küçültmeniz mümkün. Hiçbir siteye ihtiyaç duymadan, telefonunuzun başlangıç uygulamalarıyla da video sıkıştırabilir, yine saniyeler içinde güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Eğer Android telefon kullanıyorsanız, CapCut gibi popüler video düzenleme programlarına başvurarak, yine saniyeler içerisinde videonuzun boyutunu sıkıştırabilmeniz mümkün. İki uygulama da gayet basit arayüze sahip olduğu için, hiçbir şey bilmeseniz bile kolaylıkla video sıkıştırabilirsiniz.

Sizler için hızlı ve kolay bir şekilde video boyutu küçültme işlemi yapabileceğiniz siteleri ve yöntemleri bir araya derledik. Eğer büyük boyutlara sahip videolar ile başım dertte diyorsanız, bu siteler tam olarak size göre diyebiliriz. Özellikle öğrenci dostlarımız, bu siteleri keşfettiğinde gerçekten rahat bir nefes alacaklardır diye umuyoruz. Sizler video sıkıştırma işlemleriniz için hangi platformları kullanıyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir