Ticaret Bakanlığı’ndan Herkesi İlgilendiren

Ticaret Bakanlığı’ndan Herkesi İlgilendiren
0

Alışverişte Önce Bindirim Sonra İndirim Devri Sona Erdi: İşte Yeni Düzenlemenin Detayları

Ticaret Bakanlığı, yeni bir düzenlemeyi uygulamaya koydu. 1 Mart’ta yürürlüğe girecek düzenleme, indirim yapılacak bir malın indirim oranının son fiyat üzerinden değil, son 30 gün içindeki en düşük fiyatından hesaplanmasını zorunlu kılıyor.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısı, tüm tüketicileri ilgilendiren bir düzenleme içeriyor. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme, zaman zaman çeşitli tartışmalara konu olan indirimler için dikkat çeken bir kriter getiriyor. Bu düzenlemeye göre indirim yapılacak bir ürünün önceki fiyatı, indirimden önceki etiket fiyatı değil, son 30 gündeki en düşük fiyatı baz alınacak

Resmi Gazete’de yer alan düzenleme, 1 Mart itibarıyla yürürlüğe girecek. Böylelikle indirimler, şubat ayındaki fiyatlar üzerinden belirlenmiş olacak. Ticaret Bakanlığı, bu hamle ile “önce bindirim sonra indirim” mantığıyla mücadele etmeye çalışacak gibi görünüyor. Düzenlemenin nasıl denetlenebileceğini ve ne kadar etkili olacağını zamanla göreceğiz.

Resmi Gazete’deki düzenleme şöyle:

“İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı, tarife ve fiyat listeleri ile etiketlerinde gösterilir. İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimden önceki satış fiyatının tespitinde indirimin uygulandığı tarihten önceki otuz gün içinde uygulanan en düşük fiyat esas alınır. Meyve ve sebze gibi çabuk bozulabilen mallara ilişkin etiketlerde indirim miktarı veya oranı hesaplanırken indirimli fiyattan bir önceki fiyat esas alınır. Bu hususlara ilişkin ispat külfeti satıcı veya sağlayıcıya aittir.”
 
Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme, temel gıda ürünlerinin bazıları için geçerli olacak gibi görünüyor. Zira Resmi Gazete’deki maddeye baktığımızda, meyve ve sebze gibi çabuk bozulabilen mallardaki hesabın, indirimli fiyattan bir önceki fiyata göre yapılacağı ifade ediliyor.
 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir