Türkiye’nin yeni iklimi bakın hangisi oldu

Türkiye’nin yeni iklimi bakın hangisi oldu
0

Son zamanlarda artan sıcaklıklar nedeniyle Türkiye’nin yeni iklimi hangisi oldu soruları giderek atmaya başladı. İşte Türkiye’de görülen yeni iklim.

Bilim insanları tarafından yapılan bazı araştırmalar ile birlikte, Türkiye’nin yeni iklimi belli oldu. Henüz kış aylarında olmamıza rağmen etrafta ağaçlar çiçek açmaya başlamıştı. Hatta yapraklarını dökmeyen ağaçlar bile tekrardan yeşerdi. Bunun üzerine Türkiye’de eski iklimin devam ettiğini söylemek imkansız oldu.

Prof. Dr. Murat Türkeş ve Prof. Dr. Doğanay Tolunay, küresel iklim değişikliği ile ilgili en çok araştırma yapan uzmanlar arasında yer alıyor. Özellikle son dönemlerde meydana gelen değişiklikler onların da büyük ilgisini çekti. Son dönemlerde İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de iklim önemli ölçüde değişti

Küresel ısınma Türkiye iklimini kökten değiştirdi

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, Türkiye’nin subtropikal iklime geçtiği ifade edildi. Yani artık ülkenin tropikal bir iklimi var diyebiliriz. Elbette şu anda geçiş sürecindeyiz. Bu geçiş süreci her yıl daha da hızlanarak artacak.

Geçtiğimiz yıllarda Şubat aylarında ağaçlar çiçek açıyordu. Bu genellikle küçük bazı mevsim değişiklikleri olarak adlandırıldı. Ancak ağaçların Aralık ayında çiçek açması pek açıklanabilir türden değil. Bu nedenle bilim insanları Türkiye’deki iklimin sert bir şekilde değiştiğini ifade ediyor.

Peki yeni iklim değişikliklerinin hayatımıza etkisi ne olacak?

  • Öncelikle ekonomide, tarımda, sanayide ve turizmde tüm etkiler sert bir şekilde görülecek.
  • Uzun bir zaman yağış olmayacak ve yağış olduğunda bu, şiddetli ve uzunca bir süre devam edecek.
  • İlkbahar ya da sonbahar gibi ara mevsimler ortadan kaybolacak.
  • Kuraklık çok farklı bir boyuta ulaşarak tehlikeli seviyeye gelecek.

Tüm bunlar bilim insanları tarafından ortaya atılan olasılıklar. Peki siz bu yoğun iklim değişikliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

kaynak: https://donanimgunlugu.com/turkiyenin-yeni-iklimi-bakin-hangisi-oldu-260306

 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap