VPN Nedir, Nasıl Kullanılır? – Ücretsiz VPN İndir

VPN Nedir, Nasıl Kullanılır? – Ücretsiz VPN İndir
0

 

 

VPN Nedir, Nasıl Kullanılır? – Ücretsiz VPN Uygulamaları (Android – iOS)

İnternette daha özgür dolaşmak, bazı sınırlı servislere daha rahat ulaşmak için VPN servislerini kullanmak gerekiyor. Peki en iyi VPN servisleri hangileri, VPN nasıl kullanılır, VPN nasıl kurulur? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

VPN, erişim engeli bulunan sitelere ulaşmak için en yaygın çözüm. Ayrıca yasal olarak VPN kullanmak suç sayılmıyor. Böyle bir kolaylık için pek çok firma, farklı VPN uygulamalarıyla hizmet veriyor. Bugün hep birlikte en iyi VPN uygulamalarına yakından bakıyor, VPN’e dair aklınızdaki tüm soruları gideriyoruz.

Peki VPN nedir, nasıl kullanılır, Android, iOS, Google Chrome dahil kullanabileceğiniz en iyi VPN servisleri hangileri, sizin için her şeyi baştan sona anlattık.

İçindekiler

VPN nedir?
VPN nasıl çalışır?
VPN çeşitleri
VPN nasıl kullanılır?
En iyi VPN servisleri
Express VPN
Opera VPN’li tarayıcı
En iyi ücretsiz VPN uygulamaları (Android – iOS)
Android ücretsiz VPN
iPhone (iOS) ücretsiz VPN
Google Chrome ücretsiz VPN eklentileri

VPN nedir?

VPN’in açılımı İngilizce olarak Virtual Private Network, Türkçe anlamı Sanal Özel Ağ anlamına geliyor. VPN’in temel amacı, fiziksel olarak bulunmadığınız bir yerdeki ağa sizi uzaktan bağlamaktır. Aslında temel amaç daha güvenli bir iletişim yolu sağlayarak kurumsal çözümler sunmaktır. Ancak bu sırada mevcut fiziksel konum dışından bağlanmak mümkün olduğu için, engelli sitelere erişim için de VPN kullanmak mümkün oluyor. Yani tıpkı DNS servislerinde olduğu gibi…

VPN nasıl çalışır?

 

PN, internete bağlandığınız cihazı sanal olarak farklı bir konumda gösterir. Bunun için karşıdaki ağa kriptolu bir tünel açar. Aktarılan bilgiler bu tünelden karşılıklı olarak paylaşılır. Yani önreğin Vikipedi’ye VPN üzerinden bağlanırsanız, cihazınız ve bağlandığını VPN ağı (Örneğin: Kanada) arasında veri akışı olur. Bu akış kriptolu olduğu için dışarıdan görüntülenemez. Böylece trafik Kanada üzerinden gerçekleşir, Kanada’nın ağ usüllerine göre internette dolaşırsınız. 

VPN yazılımları ya da mobil uygulamaları bu özel tünele erişmeniz için bir ağ sürücüsü kurar. Sanal bir ağ bağdaştırıcısı gibi davranan bu yazılım size bağlanmak istediğiniz ağdan bir IP adresi verir. IP adresi bir bakıma bağlantınızın kimlik numarasıdır. Bu adres otomatik olarak hedeflediğiniz ağ üzerinden internet sitelerine erişmenizi sağlar. 

Temel olarak 3 çeşit VPN bulunur:

Evdeki bilgisayardan ofisteki kurumsal özel ağlara bağlantı kurulan VPN’ler. Bunlar özeldir, şirketlere ya da kurumlara özel olarak kurulabilir. (Örn: SEÇSİS – YSK). Tüm trafiği toplu şekilde alıp farklı bir konumdan bağlantı kuran VPN’ler. Genelde başka ülke üzerinden internete erişim imkanı sunarlar. Kamuya açıktır. Güven riski yüksektir. En yaygın VPN türüdür; saldırılara, bilgi sızıntılarına açıktır. Oyunlarda “ping” adı verilen yanıt sürelerini hızlandırmak için kullanılan özel VPN’ler. Oyunlara özeldir.

VPN nasıl kullanılır?

 • Adım #1: Bir VPN servisi seçin
  • Daha güvenli bağlantı için ücretli bir servis seçmenizi tavsiye ederiz
 • Adım #2: VPN servisine üye olun
 • Adım #3: Ağınızı gizlemek istediğinizde VPN eklentisini ya da uygulamasını açıp en uygun konumdan bağlanın
  • Coğrafi olarak bulunduğunuz bölgeye yakın konumlarda internet bağlantısı daha hızlı olur.

VPN, amacınıza göre farklı kullanım seçeneklerine sahiptir. Eğer engelli sitelere erişim için VPN kullanmak istiyorsanız, kamuya açık olan VPN ağlarına, yani 2 tür VPN servisine erişmeniz gerekmektedir (Kurumsal sistemlere erişim amacıyla VPN kullanmak için şirketteki IT sorumlularına danışabilirsiniz).

VPN kullanmak için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Birincisi ücretli hizmetlerden satın almak ki daha güvenlidir, ikincisi ücretsiz yazılım ya da uygulamaları kullanmak. Eğer teknik kalibiyete sahipseniz, cihazınızın ağ ayarlarından manuel olarak VPN kurulumu yapabilirsiniz. Ancak burada bağlandığınız ağı hızlıca değiştirmeniz mümkün değildir. Dolayısıyla güvensiz bir ağa manuel olarak bağlanmak, kişisel verilerinizi tehlikeye düşerecektir. 

En iyi VPN servisleri:

Express VPN:

Eğer iyi araştırma yapmadan ücretsiz bir VPN servisini kullanmaya başladıysanız, güvenlik sorunları yaşayabilirsiniz. VPN servisi, verdiği hizmet karşılığında sizden verilerinizi alabilir. Bu nedenle sizin için küçük bir araştırma yaptık ve bu konuda hem güvenilir hem de ücretli olmasına rağmen kampanya sunan bir servis bulduk. İlk 3 ay boyunca ücretsiz hizmet veren ExpressVPN, hız kayıpları yaşamadan yüksek kalitede güvenli internet vadediyor. 3 ay ücretsiz ve 12 ay boyunca ayda 6,67 dolarlık ücreti bulunan ExpressVPN, eğer sunulan hizmeti beğenmezseniz 30 gün para iade garantisi de veriyor. Buraya tıklayarak kampanyadan yararlanabilirsiniz.

Opera VPN’li tarayıcı:

Bilgisayarda ya da akıllı telefonlarda en popüler ve stabil VPN servisini tarayıcı içinde gömülü VPN hizmeti veren Opera sunuyor. Opera Windows veya MacOS sürümü için tıklayın. Opera’nın Android ve iOS için sürümlerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

En iyi ücretsiz VPN uygulamaları (Android – iOS):

Android ücretsiz VPN:

iPhone (iOS) ücretsiz VPN:

Google Chrome ücretsiz VPN eklentileri:

Not: Microsoft Edge Chromium sürümünde, Google Chrome eklentilerini sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

UYARI: Ücretsiz VPN uygulamaları, kişisel verilerinizi tehlikeye düşürebilir, cihazınıza tehlikeli virüsler bulaştırabilir. Webtekno, yukarıdaki ücretsiz VPN uygulamalarının güvenlik referansı değildir. Eğer VPN servislerine çok sık ihtiyaç duyuyorsanız, ücretli VPN ağlarına abone olmanızı tavsiye ederiz. 

Eğer diğer okuyuculara VPN konusunda tavsiyeleriniz varsa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir