Web Sitesi Açılış Süresi Hızlandırma

Web Sitesi Açılış Süresi Hızlandırma
0

Açılış sayfalarınızın dönüşümlere yönelik etkilerini görmek, olumsuz faktörleri ortadan kaldırmak için bir çok rapor ve veri kullanıyoruz. Fakat açılış sayfalarının içeriği kadar açılış hızı da dönüşüm açısından önemli bir etken. Açılış sayfanızın içerik kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, kullanılabilirliği ne kadar doğru ve kolay olursa olsun, eğer ki sayfanızın açılış hızı düşükse, ziyaretçinin sayfayı terk etme oranı yükselecektir.

Her web sitesi sahibi Google, Yandex, Bing ve diğer arama motorlarında en üst sıralarda çıkmak isterler. Backlink alırlar, firma rehberlerine kayıt olurlar, tanıtım yazıları yazdırırlar. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için hep bir arayış içindedirler. Buraya kadar herşey normal. Yalnız sitelerin yükselmesini tetikleyen birçok nokta gözardı edilmektedir. Bunlardan bir tanesi web sitenizin açılış hızıdır.

Web sitesi açılış hızı kesinlikle arama motorları sıralamalarında yükselmenin en büyük tetikleyicisidir. Web siteniz ne kadar hızlı ise o kadar kolay ve hızlı bir şekilde arama motoru sıralamalarında yükselirsiniz. Web sitenizin hızına ilk Web Tasarım Hizmeti aldığınızda mutlaka bakın.

websiteacilishizi

Peki Web Sitemin Açılış Hızı Nasıl Öğrenebilirim?

Web sitenizin açılış hızını test eden birçok web sitesi bulunmaktadır. Bizim tavsiye edeceğimiz web sitesi Pingdom.com Bu web sitesine tıklayarak arama alanına kendi web sitenizin domain adresini yazdığınızda site web sitenizin açılış hızını 100 üzerinden değerlendirecektir. Tabi 100/100 bir puan almak oldukça zor ama önemli olan zaten 0’dan ne kadar uzak isek web sitemizin o kadar kaliteli bir açılış hızına sahip olduğudur.

Web Sitemin Açılış Hızı Düşün Ne Yapmalıyım?

Eskiden flash web sitelerine çok fazla rağbet vardı. Ancak daha sonra web sitesi sahipleri bilinçlendi. Önemli olan bir web sitesinin ne kadar hareketli, ne kadar efekte sahip olduğu değil, sitenin ne kadar hızlı ve gelen ziyaretçilerin istediği bilgileri ulaşıp ulaşmadığıdır.

Sizlere ilk önerimiz eğer Google ve diğer arama motorlarında yükselmek istiyorsanız kesinlikle flash web sitelerinden uzak durun. Flash web sitesi ile yükselmek çok zordur. Ha tabiki imkansız değildir. Flash sitelerin altına Googlebotları yanıltmak için kodlar eklenir ve siteniz belki yukarılara çıkabilir ama bu kesinlikle ve kesinlikle çok zararlı bir uygulamadır. Google web sitenizi kara listeye alarak tüm sıralamalardan kaldırabilir. Siteye yarar sağlamak yerine zararınız olur.

Web siteniz HTML tabanlı ama yineden site açılış hızınız çok düşük. Peki Neden?

Bununda birden fazla nedeni olabilir. Web sitenizdeki resimlerin boyutu çok yüksek olabilir. Sayfalarda çok fazla resim bulunabilir. Web tasarım yapan firma veya kişi web sitenizdeki grafikleri web formatında kaydetmemiş olabilir veya çok fazla grafik kullanmış olabilir.

Hosting hizmeti almış olduğunuz firmanın sunucuları Türkiye’den uzak bir ülkede de olabilir. Ziyaretçiler web sitenize giriş yaptığında siteniz çok yavaş çalışabilir. Bu durumlada çok sık karşılaşıyoruz. Özellikle düşük fiyatlarla hosting hizmeti alan firmaların başına bu çok gelmektedir.

Bölgesel Değerlendirme

Site hızı raporu ile coğrafi segmentasyon yapabilirsiniz. Böylece bir bölgeden gelen ziyaretçilerin  sayfanıza ulaşırken ne kadar beklediğini görebilirsiniz. Belki de kötü performansa sahip olduğunu düşündüğünüz bir bölgenin aslında açılış sayfanızı geç açtığı ve bu nedenle hak ettiği verimi gösteremediğini analiz edip, ilgili sayfanızda düzenlemeler gerçekleştirirsiniz.

Son Söz

Ne kadar kaliteli bir web siteniz olursa olsun. Kullanmış oldugunuz sunucu kalitesi ve hizmet aldıgınız network ağı site açılış hızınızın aylık ve yıllık ortalama  açılış hızının alt temellerini oluşturmakta öncelikle buna dikkat etmelisiniz 2. planda ise yazılım kodlarınız ve yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm etmenler devreye girmektedir. Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlarınız ile genişletip bilgi alabilirsiniz. Network Dizayn ekibi olarak sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir