Windows 11 22H2 ‘Sun Valley 2’ ile Neler Bekliyoruz?

Windows 11 22H2 ‘Sun Valley 2’ ile Neler Bekliyoruz?
0

Windows 11 sürüm 22H2 yakında büyük bir güncelleme olarak kullanıma sunulacak ve bu sürüm ayrıca Windows 11 Sun Valley 2 “SV2” adıyla biliniyor. Microsoft şimdi yanlışlıkla Geri Bildirim Merkezi’ne Sun Valley 2 kod adını ve Windows Ayarları uygulamaları için yeni özellikleri onaylayan bir sayfa yükledi.

Muhtemelen bildiğiniz gibi, her büyük Windows güncellemesinin bir kod adı var. Windows 11 orijinal sürümüne Sun Valley adı verildi ve yıldönümü güncellemesinin kod adı ‘Sun Valley 2 olacak. Kod adı aynı zamanda 22H2 sürümünün birçok yeni özellikle birlikte devasa bir sürüm olmayacağına dair önceki söylentileri de doğruluyor.

Geri Bildirim Merkezi listesi sonrasında kaldırıldı, ancak gönderiye göre Microsoft, Ayarlar uygulaması için birkaç yeni özellik üzerinde çalışıyor. Yazılım devi buna “yenilenen Ayarlar sayfası deneyimi” diyor ve bazı sayfaların yeniden tasarlanacağını söylüyor. Bu çabaların bir parçası olarak, Zaman ve Dil gibi sayfalar, geçerli saati görebileceğiniz yeni bir başlıkla güncellendi.

Microsoft raporda, “15 Mart’tan sonraki tüm SV2 derlemelerinde bu özellikler varsayılan olarak etkinleştirilecektir” şeklinde bir açıklama yaptı. Bununla birlikte bazı raporlarda Sun Valley 2 güncellemesinin son aşamalara ulaştığı ve çoğu özelliğin zaten mevcut önizleme yapılarında mevcut olduğu söyleniyor.

Windows 11 22H2 ‘Sun Valley 2’ ile Neler Bekleniyor?


Microsoft, yeni büyük güncellemesiyle işletim sisteminin eski ve yeni köşelerini iyileştirmeyi planlıyor. Buna Ayarlar, Başlat, görev çubuğu, bildirim merkezi, Android için Windows Alt Sistemi ve daha fazlası dahil. Şirket ayrıca Windows 11’de Alt+Tab kısayolu için yeni bir arayüz deniyor.

Windows geliştiricisi yeni Alt+Tab arayüzünün büyük monitörlerde tuhaf göründüğünü ve akıllıca bir tasarım seçimi olmadığını kabul etti. Sun Valley 2’de Alt+Tab arayüzü daha temiz görünecek şekilde güncellenecek. Yenilemenin bir parçası olarak, bulanık efektler artık tüm ekran yerine yalnızca menüye uygulanıyor.

Ek olarak, Sun Valley 2 nihayet görev çubuğu sürükle-bırak desteğini geri getirecek ve sekmelerin Dosya Gezgini’ne dönme olasılığı var. Sekme desteğiyle, explorer’ın birden fazla örneğini koruyabilecek ve birden çok klasörü veya dizini kolaylıkla yönetebileceksiniz.

Windows 11 22H2, güvenilmeyen veya potansiyel olarak istenmeyen uygulamaların bilgisayarınıza indirilmesini veya yüklenmesini önlemek için Akıllı Uygulama Kontrolü (Smart App Control) adlı yeni bir güvenlik özelliği getirecek. Bu özellik, virüsleri, kimlik avı girişimlerini ve kötü amaçlı yazılımları veya fidye yazılımlarını azaltmayı amaçlıyor.

Yaklaşan güncelleme ayrıca birçok iyileştirmeyle ve hata çözümleriyle dolu olacak. Bunun yanında kişiselleştirme ayarları için de geliştirmeler içerecek. Örneğin masaüstü duvar kağıdını düzenli bir şekilde otomatik olarak değiştirmek için masaüstü için Spotlight desteği gelecek. Aynı şekilde, masaüstü arka planına çıkartmalar ekleyebilir ve yerleşik bir çıkartma uygulamasıyla kendi beğeninize göre özelleştirebilirsiniz.

 

Windows 11’in önemli özelliklerinden olan “Widget” bölümü halen eksik görünüyor ve şu anda üçüncü taraf widget’ları desteklemiyor. Yalnızca Microsoft Takvim, Filmler ve TV ve Microsoft To-Do gibi widget’ları yönetebiliyoruz. Ancak bu durum yılın ikinci yarısında Windows 11 22H2 ile değişecek. Microsoft’un web sitesinde ortaya çıkan yeni geliştirici kılavuzu, gelecekteki bir Windows 11 güncellemesinin üçüncü taraf widget’lar için destek ekleyerek widget panelini önemli ölçüde iyileştireceğini doğruladı.

Öte yandan Paint uygulamasında görsel arayüzün değiştiğinden bahsetmiştik. Yeni Paint uygulaması üretim kanalındaki Windows 11 kullanıcılarına sunulmaya başlamıştı. Çeşitli testlerle birlikte yeni Paint’in Windows Sun Valley 2 ile birlikte yüklü olarak gelmesi muhtemel.

 

Yenilenen Görev Yöneticisi’ni unutmayalım. Microsoft, Windows 11’in yeni temasını mevcut Görev yöneticisine dahil etmeyi ve karanlık mod gibi birkaç yeni özellik eklemeyi planlıyor. Ayrıca kullanıcıların belirli özellikleri yönetmesine yardımcı olmak için yeni bir ayarlar sayfası eklenecek. Karanlık moda ek olarak, İşlemler, Performans, Disk, GPU, Ağ vb. gibi seçenekler yeni bir düzende görünüyor. Microsoft sekmeli arayüzü kaldırdı ve daha yeni bir menü kullanmayı tercih etti. Windows 11’in Mica aracı yine görsel tarafta kendini gösteriyor. Ayrıca Görev Yöneticisi’nin bağlam menüsü de yuvarlatılmış köşelerle güncellendi. Yeni ‘Verimlilik Modu’ ise oldukça kullanışlı olabilir.

 

Herkesin çok beğeneceği bir yenilik daha var. Microsoft, Microsoft Edge benzeri sekmeleri Windows 11’de Dosya Gezgini pencerelerine getiren “Tabs in File Explorer (Dosya Gezgini’ndeki Sekmeler)” adlı yeni bir özelliği dahili olarak deniyor. Bu özellik işletim sistemi düzeyinde çalışıyor ve herhangi bir eklenti gerektirmiyor.

Windows 11 22H2 ayrıca tartışmalı bir değişiklikle piyasaya sürülecek: Windows Pro kullanıcıları için Microsoft hesabı gereksinimleri: Sun Valley 2 ile birlikte yeni bir Windows 11 Pro kurulumu yaparken Microsoft hesabı girmek şart olacak.

Insider kullanıcıları için birçok güncelleme yayınlanıyor. Bu yapılarda sayısız hata düzeltmesi yapılıyor ve bu düzeltmelerin bir kısmı 22H2 ile birlikte, bir kısmı ise daha önceki güncellemelerle gelecek.
Windows 11 22H2 ‘Sun Valley 2’ Beklenen Çıkış Tarihi

Özellik güncellemesinin yaz sonunda (Windows 11’in piyasaya sürüldüğü sıralarda) piyasaya sürülmesini bekliyoruz. Bunun dışında önceki Windows 10 özellik güncellemeleri gibi Ekim ayında kullanıma sunulduğunu görebiliriz.

 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir