Windows 11 kullanıcılarının hemen değiştirmesi gereken 8 ayar

Windows 11 kullanıcılarının hemen değiştirmesi gereken 8 ayar
0

 Microsoft’un 5 Ekim 2021 tarihinde resmen yayınladığı Windows 11 için kurulum sonrası yapmanız gereken ayarlara değiniyoruz.

Uzun süren bekleyişin ardından Windows 11, dünyadaki tüm bilgisayar kullanıcıları için resmi olarak yayınlandı. Görsel olarak yepyeni bir arayüz sunan ve çeşitli performans iyileştirmeleri sunan yeni işletim sistemi kullanıcılar tarafından gün itibarıyla sistemlerine yüklenilebilir durumda.

Bu yazımızda, Windows 11’i kurduktan hemen sonra yapmak isteyebileceğiniz, işinizi kolaylaştırabilecek bir takım ayarlara ve bunları nasıl yapabileceğinize göz atıyoruz.

Başlangıç>Ayarlar>Bildirimler

Bildirimleri tamamen kapatma

Windows 8 sonrası hayatımıza giren bildirimlerden bazı kullanıcılar hiçbir şekilde haz etmiyor olabiliyor. Sağ alttan Windows 11’e dair sürekli bir pop-up çıkmasını istemiyorsanız, Sistem > Bildirimler sekmesine giderek resimdeki tikleri kaldırmanız yeterli.

Gizlilik ve güvenlik > Genel 

Windows 11 için reklamları tamamen kapatma

Microsoft, Windows 11 kullanımınıza ve Microsoft Mağaza tercihlerinize göre size bir takım reklamlar göstermek için otomatik olarak izninizi alıyor. Eğer Windows ile herhangi bilginizi paylaşmak veya reklam görmek istemiyorsanız, Gizlilik ve güvenlik > Genel sekmesinden yukarıdaki seçeneklerin tikini kaldırmanız yeterli.

Hesaplar > Bilgileriniz

Yerel hesaba geçiş yapma

Her ne kadar uygulama tercihlerinizin ve ayarlarınızın saklanması gibi avantajlar içerse de bazı kullanıcılar Microsoft hesabını Windows için kullanmak istemeyebiliyor. Özellikle oturumu şifresiz açmak isteyen kullanıcıların yerel hesaba geçmesi bir zorunluluk. Hesaplar > Bilgileriniz kısmından ilgili sekmeye tıklayarak yerel hesaba geçebilirsiniz.

 Uygulamalar > Varsayılan uygulamalar 

Windows 11 varsayılan tarayıcınızı değiştirme

Windows 10’un ilk piyasaya çıktığı günlerde Edge tarayıcısını dayatma konusunda oldukça ısrarcı davranan Microsoft, sonraki süreçte bu ısrarından vazgeçmişti. Eğer herhangi bir web formatı için Edge kullanmak istemiyorsanız, Uygulamalar > Varsayılan uygulamalar sekmesine girerek favori tarayıcınızın adını aratın, uygulamaya tıklayın ve gelen sayfadaki bütün sekmeleri kendi tarayıcınızla değiştirin.

Kişiselleştirme > Başlat

Başlat menüsündeki Önerilenler sekmesini kaldırma

Başlat menüsünü daha sade kullanmak ve önerilen uygulamalar / son kullanılan uygulamaları görmek istemeyenler için de bir ayar mevcut. Kişiselleştirme > Başlat sekmesine giderek yukarıda işaretli seçeneklerdeki tiki kaldırırsanız, Başlat menüsünde ekstra simgeler görmeyeceksiniz.

Kişiselleştirme >Başlat > Klasörler

Başlat menüsüne Klasörler sekmesini ekleme

Başlat menünüzde Resimler, Videolar ve Müzik gibi sık kullanılan klasörlere erişmek için minik simgeler istiyorsanız bu ayarı yapmanızı öneriyoruz. Tek yapmanız gereken Kişiselleştirme >Başlat > Klasörler sekmesine giderek yukarıdaki bütün simgelere tik atmak.

Microsoft Mağazası için otomatik oynatmayı kapatma

Bu maddemiz özellikle kotalı internet kullanıcılarının ve otomatik başlatan videolardan hoşlanmayanların işine yarayacaktır. Microsoft Store’da uygulamalara ve oyunlara dair tanıtım videoları otomatik başlatılıyor. Bunu deaktif hale getirmek için sağ üstten profilinize tıklayın ve uygulama ayarlarından ilgili sekmeleri kapatın.

Sistem > Güç

İşletim sisteminin güç modunu değiştirme

Her ne kadar sitemin güç modunu değiştirme işlemi Denetim Masası üzerinden yapılabilse de artık Ayarlar sekmesinden de güç modunuzu kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Sistem > Güç menüsüne gidip dilediğiniz modu seçebilirsiniz. En iyi performans modu daha fazla güç tüketirken, En iyi güç verimliliği modunda ise performanstan feragat edip güç tüketimini azaltabilirsiniz.

Windows 11 için ilk yapmanız gereken ayarları listeledik. Peki sizin önerdiğiniz farklı bir ayar mevcut mu? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

 
Kaynak:https://www.torrent-oyun.com/threads/windows-11-kullanicilarinin-hemen-degistirmesi-gereken-8-ayar.539749/#post-4649055.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir