320 Bin Yıl Önce Yaşayan İnsanların ‘Modası’ Keşfedildi (Hayır, Çıplak Dolaşmıyorlardı)

320 Bin Yıl Önce Yaşayan İnsanların ‘Modası’ Keşfedildi (Hayır, Çıplak Dolaşmıyorlardı)
0

Journal of Human Evolution’ta yayımlanan yeni bir araştırma, 320 bin yıl önce yaşayan insanların hayatta kalmak için kullandığı bir araca daha ışık tuttu. İnsanlar, o dönemde hayatta kalmak için ayı derilerinden de yardım alıyordu.

Günümüzden 320 bin yıl önce, henüz modern insanlara ait iz bulunamayan zamanlarda ‘Homo eroctus’ olarak tanımlanan insanlar yaşıyordu. Yeni bir araştırma, bu zamanlarda insanlığın ‘modasını’ ortaya koydu.

Almanya’nın arkeologlar için cennet olan Schöningen bölgesinde bulunan mağara ayısına ait parmak kemikleri, insanlığın o yıllarda hayatta kalmak için ayılardan büyük oranda faydalanıldığını gösterdi. Kemiklerde bulunan çizgi şeklindeki izler, ayı derilerinin de hayatta kalmak için kullanıldığına işaret etti.

İnsanlar, 320 bin yıl önce hayatta kalmak için ayı derilerini de kullanıyordu:

Söz konusu kemikler aslında yeni keşfedilmedi. Kemikler, 1990’lı yıllarda kemik ve taşlardan yapılan aletlerle birlikte bulunmuştu. Fakat ayıların parmak kemiklerinde bulunan çiziklere herhangi bir anlam yüklenememişti.

Diğer kemiklerdeki çizikler normalde insanların, hayvanların etlerini kestiklerine işaret ediyordu. Fakat ayıların parmaklarında yenilebilecek et miktarı fazlasıyla düşük olduğundan buradaki durum farklıydı.

Bilim insanları, parmak kemiklerindeki çizgileri anlamlandırmak için özellikle bir hayvanın derisini soyma sürecine dair geçmiş keşiflere göz attı. Bu keşiflerde, bazı kemiklerdeki çizgilerin hayvan derisinin soyulduğunun kanıtı olduğu görüldü.

Ayının parmak kemiğinde bulunan kesik izleri de geçmişteki diğer keşiflerde bulunan izlere fazlasıyla benziyordu. Bilim insanları, bu karşılaştırma ile yola çıkarak 320 bin yıl önceki insanların, ayıların derisini soyduğuna kanaat getirdi.

Elbette bu derilerin kullanım amacı herhangi bir şekilde ‘moda’ değildi. Deriler, özellikle soğuk havalarda soğuktan korunmak için kullanılıyordu. Bununla birlikte derilerin uyurken de bir koruma olarak kullanılmış olabileceği tahmin ediliyor.

Kaynak: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0047248422001543
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir