Trendlerdeki Yazı

Alternatif tarayıcı Vivaldi, Microsoft’un Windows 11 için attığı adımları yine beğenmedi

Alternatif tarayıcı Vivaldi, Microsoft’un Windows 11 için attığı adımları yine beğenmedi
0

 

Microsoft Windows 11’in varsayılan tarayıcı seçimini kolaylaştırsa da, alternatif tarayıcı Vivaldi bu kadarının yeterli olmadığını düşünüyor.

Geçen yılın Aralık ayında Vivaldi, Windows 11’de varsayılan tarayıcı seçimini daha zor ve zahmetli hale getirmeye çalıştığı için Microsoft’u eleştirmişti. O zamandan bu zamana çok şey değişti ve opsiyonel KB5011563 güncellemesi ile Microsoft, artık kullanıcılara tek tıklama ile varsayılan tarayıcıyı ayarlama seçeneği sunuyor.

Bunun Vivaldi tarafını mutlu ettiğini düşünebilirsiniz ama durum tam olarak böyle değil. Vivaldi, Microsoft’un çabalarının yeterli olduğunu düşünmüyor.

Vivaldi’nin kurucu ortağı ve CEO’su Jon von Tetzchner, “Bir girişimde bulunmuş olsalar da, bunun bu şekilde yapılmış olması, sadece rekabete aykırı davranıştan yargılanmaktan kaçınmak için yapıldığını gösteriyor. Yoksa altta yatan sorunu çözmek için bir adım atmış değiller” diyor ve devam ediyor: “Bu seçenek, sadece teknik açıdan yetkin kullanıcılara değil, tüm kullanıcılara verilmeli. Opsiyonel bir güncellemeyi yükleyecek kadar bilgili kullanıcılar toplam kullanıcı bazının ne kadarını oluşturuyor? Güncelleme tüm kullanıcılar için etkin olmalı.

Kısacası Vivaldi tarafı, Windows 11’de tarayıcı seçiminin daha da kolay bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyor ve kullanıcıların, bunu yapmak için ayarlar arasında gezmek zorunda kalmasını istemiyor. Ama Microsoft’un bu kadarına evet demesi, şu an için pek mümkün görünmüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir