Android uygulamalarının dosya formatı değişiyor: APK yerine AAB’ye geçiliyor

Android uygulamalarının dosya formatı değişiyor: APK yerine AAB’ye geçiliyor
0

Google, Ağustos ayı itibariyle Play Store‘da APK yerine AAB formatına geçiş yapılacağını duyurdu. 

 
Yeni format sayesinde uygulamalar daha hızlı yüklenecek ve daha az yer kaplayacak.Arama devi Google, Android uygulama ve oyunlarının dosya formatında değişikliğe gidileceğini geliştiricilere bildirdi. Şirket yayınladığı blog yazısında, Ağustos ayından itibaren AAB (Android App Bundle) formatının Google Play’deki uygulamalar için yeni standart olacağını duyurdu.AAB formatı 2018 yılında tanıtılmış ve uygulama geliştiricileri kademeli olarak bu formata geçiş yapmaya başlamıştı. Yeni dosya biçimi hem oyun ve uygulama geliştiricileri, hem de tüm bunları resmi dijital mağazadan indirecek son kullanıcılar için birçok avantajı beraberinde getirecek.

AAB ne gibi avantajlara sahip?

Şirket Google Play‘den Android App Bundle formatında indirilen bir uygulamanın akıllı telefonun yapılandırmasını, sistem dilini ve diğer parametreleri dikkate aldığını belirtti. Bu sayede indirilen uygulama akıllı telefonda daha az yer kaplayacak, çünkü uygulamanın ek dil paketleri indirmesine vb. gerek kalmayacak.

Google bir AAB uygulamasının APK‘dan ortalama olarak %15-20 daha az yer kapladığını söylüyor. Ek olarak, yeni formatta uygulamaların daha hızlı yüklendiğine yönelik bilgiler var ancak bu ifadeye ilişkin henüz kesin bir istatistik mevcut değil. Yeni politika şu an için sadece Google Play’de yayınlanacak yeni uygulamalar için geçerli olacak.

 
Kaynak:https://developer.android.com/guide/app-bundle?utm_campaign=adnanguney&utm_medium=referral&utm_source=adnanguney.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir