Apple, Google, Microsoft ve Mozilla Tarayıcı Eklentileri İçin Güçlerini Birleştirdi

Apple, Google, Microsoft ve Mozilla Tarayıcı Eklentileri İçin Güçlerini Birleştirdi
0

Dünyanın en büyük, en popüler ve en çok kullanılan tarayıcılarına sahip şirketler nihayet ortak bir çalışma yapacak. WECG adı verilen bu grup sayesinde, artık tarayıcılar ortak bir eklenti türünü kullanacak ve eklenti geliştiricilerine rahatlık sağlanacak.

Bir tarayıcıdan diğerine geçmenin en zor tarafı, eski tarayıcınızda olan eklentileri yenisine taşımaktır. Kimi zaman o eklenti yoktur, kimi zaman da çalışmaz. Bazı 3. parti yazılımlarla bunları çalıştırabilirsiniz ancak hatalara da göz yummanız gerekir.

İnternetin devleri, işte bu sorunu çözmek için bir araya geldi. Apple, Google, Microsoft ve Mozilla, ortak bir web eklenti sistemi oluşturmak için çalışmalara başladı. WebExtensions Community Group ya da kısaca WECG olarak adlandırılan bu topluluk umut vadediyor.

WECG’nin planları ne?

WECG, bütün internet tarayıcılarının hızlı, güvenli ve rahat kullanılabilir olmasını hedefliyor. Çoğu tarayıcı Chromium tabanlı olduğu için Google Chrome eklentilerini çalıştırırken Safari ve Mozilla için bu eklentilerin baştan yazılması ya da bunları çalıştırabilecek eklentiler üretilmesi gerekiyor. W3 sitesinde yapılan açıklamaya göre bu topluluğun içinde şu an Apple, Google, Microsoft ve Mozilla var. Ancak bütün tarayıcılara, eklenti geliştiricilerine ve ilgili kişilere kapılarının açık olduğunu belirtmiş durumdalar.

Bu topluluğun aslında 2 amacı bulunmakta. Bunlardan birincisi, eklentilerin daha kolay bir şekilde hazırlanıp bu eklentileri bütün tarayıcılarda zahmetsiz bir şekilde çalıştırabilmek. İkinci amaç ise tarayıcıların ortak dış hatlarını belirleyip bütün tarayıcıları daha hızlı, daha güvenli ve kötü niyetli kullanımlara karşı daha dayanıklı hale getirmek.

Bu konuda detaylı bir açıklama ve Github üzerinde tüzük hazırlayan WECG, bu şartları kabul edecek herkesin topluluğa katılabileceğini ve interneti daha iyi bir yer haline getirebileceğini söylüyor. Hazırlanan tüzüğe de buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak :https://www.engadget.com/w3c-browser-webextensions-community-group-035312365.html?guccounter=1
 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir