Artık Instagram’da Yakın Arkadaşlar Dışındaki Herkesi “Sınırlı Etkileşimler” Yoluyla Kısıtlayabileceksiniz (Nasıl Kullanılır?)

Artık Instagram’da Yakın Arkadaşlar Dışındaki Herkesi “Sınırlı Etkileşimler” Yoluyla Kısıtlayabileceksiniz (Nasıl Kullanılır?)
0

 Instagram, istemediğiniz kişilerin mesaj atmasını veya yorum yapmasını engelleyen “Sınırlı etkileşimler” özelliğinin kapsamını genişletti. Artık yakın arkadaşlarınız dışındaki herkesi kısıtlamanız mümkün olacak.

Fakat bu özellik sadece sizi yakınlarda takip eden veya takip etmeyen kişilerle sınırlıydı. Yani uzun süredir takip eden birine uygulayamıyordunuz. Instagram, nihayet kapsamı genişlettiğini duyurdu. Artık daha fazla kişi sınırlanabilecek.
Yakın arkadaşlar dışındaki herkesi kısıtlayabileceksiniz

Instagram’ın sınırlı etkileşimler özelliği nasıl kullanılır?

 • Adım #1: Instagram’ı açın.
 • Adım #2: Ayarlar bölümüne gidin.
 • Adım #3: Açılan sayfadaki “Başkalarının seninle etkileşimleri” kısmından “Sınırlı etkileşimler” bölümüne girin.
 • Adım #4: Nelerle sınırlı olacağını, kimlere sınırlayacağınızı ve ne zaman kapatma hatıratması alacağınızı seçin.
 • Adım #5: “Sınırları Aç” kısmına basın ve özelliği kullanmaya başlayın.

Instagram, kullanıcıların istenmeyen kişilerle etkileşime girmesinin önüne geçmek için “sınırlı etkileşimler” ismini verdiği bir özellik tanıtmıştı. Bu özellik, belli insanların mesaj gönderme, etiketleme, yorum yapma gibi yollarla sizle etkileşime geçmesini engelliyordu. Özellikle taciz seviyesine ulaşan durumlarda çok etkiliydi.

Artık Instagram kullanıcıları, yakın arkadaşlarına eklemedikleri herkese kısıtlama getirme şansına sahip olacak. Eğer seçerseniz, yakın arkadaşlar listenizde yer almayan normal takipçileriniz sizinle veya gönderilerinizle etkileşim kuramayacak.

Özelliğin aktif edildiği sayfadaki “Neler sınırlı olacak?” seçeneğinden sınırlamak istediğiniz özellikleri seçebiliyorsunuz. “Çoğu etkileşim” kısmını seçerseniz mesaj gönderme, hikâye yanıtları, etiketler, yorumlar gibi işlevler yakın arkadaşlar dışındaki herkese kapatılıyor. “Bazı etkileşimler”i seçerseniz ise içeriğinize yapılan yeni yorumların ve kısıtladığınız hesaplardan gelen mesajların çoğu siz onaylamadığınız sürece gizleniyor.

Sınırlama özelliği ilk başlarda sadece içerik üreticileri için sunulmuştu. Ancak sonrasında herkese getirilmişti. İyi ki getirilmiş diyebiliriz çünkü siber zorbalardan veya kötü amaçlı kişiler de dahil istenmeyen kişilerden alabileceğiniz mesaj veya yorumların önüne geçebiliyor. Bunu da diğer kullanıcılarla bağlantınızı kesmeden yapabiliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir