BioNTech Kurucularından Kanser Aşısı Açıklaması!

BioNTech Kurucularından Kanser Aşısı Açıklaması!
0

COVID-19 Aşısını Bulan Türk Bilim İnsanları, Kanserin Ne Zaman Tarih
Olacağını Açıkladı!

BioNTech kurucuları Özlem Türeci ile Uğur Şahin, üzerinde çalıştıkları kanser aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundular. Yapılan açıklamalar, kansere çare olacak aşının ne zaman hazır olacağını gözler önüne seriyor.

Yıllardır ilaç ve aşı sektöründe olsalar da COVID-19’a karşı geliştirdikleri mRNA tabanlı aşı ile tüm dünyada nam salan BioNTech‘in kurucu ortaklarından Özlem Türeci, BBC’nin gerçekleştirdiği bir programa katıldı. Dikkat çeken açıklamalarda bulunan Türeci, en çok da kanser ile ilgili açıklamalarıyla gündeme bomba gibi düştü.

Aslına bakacak olursak Türk bilim insanı Özlem Türeci ile ekibi, uzun zamandır kanser için aşı geliştirmeye çalışıyordu. Koronavirüs pandemisinde geliştirilen aşı da bu çalışmaları hızlandırmış oldu. Gelinen son nokta ise çağımızın hastalığı olarak bilinen kanser için yolun sonuna gelinmiş olabileceğini düşündürüyor.

Özlem Türeci: Kanser aşısı, 10 yıl içinde yaygın olarak kullanılabilir

 

Özlem Türeci’nin açıklamalarına göre kanser aşısı için en fazla 10 yıl kalmış durumda. Türk profesör, bu süreçte mRNA tabanlı bir aşının yaygın olarak kullanılmaya başlayabileceğini söylüyor. Peki Pfizer ile ortaklık kuran BioNTech’in kanser aşısı, nasıl bir işleve sahip olacak?
 
 
Profesör Uğur Şahin’e göre kanser aşısındaki temel amaç, kişiye göre özelleştirilebilen bir aşı geliştirmek. Aşının ameliyattan hemen sonra uygulanacağını söyleyen bilim insanı, aşı ile yalnızca tümörlü hücrelere odaklanan bağışıklık geliştirilebileceğini ifade ediyor. 
 
 

Özlem Türeci’ye göre geliştirilecek mRNA tabanlı kanser aşısı, gerçekten de etkili olacak. Zira bugüne kadar elde edilen bulgular, tümörlü hücrelerin aktivitesini zaten ortaya koymuş durumda. Bundan sonra yapılması gereken tek şey, kansere yol açan hücreleri yok etmek

Bu arada; kanser aşısı ile ilgili çalışmalarda aşama kat edilmiş durumda. Hatta Özlem Türeci, geldikleri son noktada aşı ile diğer tedavi yöntemlerinin birlikteyken nasıl kullanılması gerektikleri üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Yapılacak çalışmalar, er geç kansere çözüm olacak gibi duruyor.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/biontech-founders-predict-cancer-vaccine-is-only-years-away

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir