Böbrek Naklini Kolaylaştıracak Yeni Bir Yöntem Keşfedildi

Böbrek Naklini Kolaylaştıracak Yeni Bir Yöntem Keşfedildi
0

Organ Nakli Konusunda Tarihi An: Nakledilecek Organın Kan Grubu Değiştirildi!

Bilim insanları geliştirdikleri yeni bir yöntemle organ naklinde kan grubu uyuşmaması sorununu ortadan kaldırmayı hedefliyor. İngiltere’de gerçekleştirilen çalışmada özel bir cihaz kullanarak böbreğin kan grubu değiştirildi. Bu çalışmanın organ naklinde yeni bir dönem başlatması bekleniyor.

Organ bağışı yalnızca bir kişiye değil aynı zamanda o kişinin sevdiklerine, ailesine yani o kişiyle birlikte onlarca kişinin daha hayatlarını değiştirmek demek. Bir nevi birinin hayatını kurtarmak olan bu konu oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu alanda yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları, böbrek naklinde yeni bir dönem başlatacağına inandıkları bir çalışma gerçekleştirdiler. Böbrek nakillerindeki en büyük sorunlardan biri olan böbreklerdeki kan uyuşmazlığını ortadan kaldırabileceği keşfedilen bu yöntem, böbrek nakli bekleyen insanlar için umut olabilir.

Özel bir enzim kanı 0 grubuna dönüştürdü

Kan grupları farklı olan kişiler birbirlerine böbrek bağışlayamaz. Ancak böbreğin kanı 0 grubundan olursa her hastaya böbrek nakli mümkün hale geliyor. İngiltere’de gerçekleştirilen yeni bir çalışmada bilim insanları moleküler makas yani böbreğin korunmasına yardımcı olmak için oksijenli kanı böbrekten geçirmek için kullanılan bir cihaz ve özel bir enzimle yüklenmiş olan kanı 0 grubuna dönüştürerek böbrek naklini mümkün hale getirdi.

Bu enzim, böbrekteki damarları kaplayan kan grubu belirteçlerini ortadan kaldırdı ve kan grubunu bir şekilde 0 grubuna dönüştürdü. Üç donör böbreğinde gerçekleştirilen testler başarıyla tamamlandı. Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları, işlemin yalnızca birkaç saat sürdüğünü açıkladı ve bu sonucun potansiyel olarak birçok hayatı olumlu yönden etkileyeceğini düşünüyor.

Araştırma ekibinin bir sonraki çalışması, 0 grubuna dönen böbreklere normal kan gruplarından biri verildiğinde nasıl bir tepki vereceğini incelemek olacak. Bu yöntem de yine özel bir cihaz yardımıyla gerçekleştirilecek.

 

Kaynak: https://interestingengineering.com/health/researchers-managed-change-kidneys-blood
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir