Çileklerin üzerindeki beyaz noktalar nedir? Çileğe neden “yalancı meyve” denir?

Çileklerin üzerindeki beyaz noktalar nedir? Çileğe neden “yalancı meyve” denir?
0

Çileklerin üzerindeki beyaz noktalar nedir? Ve bu sorunun cevabı ile gelen daha da ilginç bir soru: Çilek, aslında bir meyve değil midir?

Çileklerin üzerindeki beyaz noktalar neden var? Çileklerdeki beyaz noktaların ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Ya da bu beyaz noktaların çileğin tohumları olduğunu da sanabilirsiniz. Baştan söyleyelim, bunlar tohum değil.

Çileklerin üzerinde dağılmış bir şekilde duran beyaz noktalara aken denir. Bunlar, kulağa ilginç gelse de aslında çileğin meyvesidir ve her biri içinde tohum içerir.

 

Bu noktada aklınıza şu gelebilir: O zaman çilek meyve değil midir? Aslında çilek için “yalancı meyve” tanımlaması yapılabilir. Zira çilek bir bitkinin meyvesi değildir. Aksine, kendi meyvelerine sahiptir. Peki ama o zaman çilek nedir?

Çilek meyve midir?

Çilek, teknik olarak Rosaceae familyasına dahil bir “toplu meyvedir.” Ahududu ve böğürtlen de bu kategoriye girer ve hepsi güllerle aynı aileye aittir.

 

Bir meyve, tipik olarak bir dış kabuktan (exocarp), etli bir orta kısımdan (mezocarp) ve tohumları tutan bir iç kılıftan (endocarp) oluşur. Bu noktada çileğin üzerindeki beyaz noktalar gerçek meyveler olarak kabul edilir. Çilek ise, aslında bu meyveleri üzerinde taşıyan bir “yalancı meyve” ya da “toplu meyvedir.”

 

Daha teknik konuşmak gerekirse çilek, gerçek yumuşak meyve grubundan farklı olarak, aslında meyve taşıyan çekirdeği yüzeyinde tutan şişmiş hazne dokusudur. Diğer meyvelerin aksine çilek çiçeği tozlaştığında meyve şişmez ve bunun yerine hazne dokusu şişerken, gerçek meyve küçük, kuru akenlere ayrılır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir