Daha 1. Bölümüyle Ses Getirmeyi Başarıp Milyonları Ekran Başına Kilitleyen Efsane Diziler

Daha 1. Bölümüyle Ses Getirmeyi Başarıp Milyonları Ekran Başına Kilitleyen Efsane Diziler
0

 

Bazı diziler vardır ilk bölümden pek ilginizi çekmez fakat bazı diziler de vardır ki ilk bölümden sizi ekran başına kitler.

Dizilerin pilot bölümü yani ilk bölümü, günümüzde platformların artmasıyla birlikte önemini yitirse de geleneksel dizi piyasasında oldukça değerli bir noktadaydı. Çünkü dizi yapımcıları ile kanallar arasındaki anlaşma, pilot bölümüne bağlıydı. Yöneticiler, pilot bölümünü beğenirlerse ilk sezon için yeşil ışık yakıyordu.

Dizi yapımcıları, pilot bölümün etkileyici, heyecan verici ve dolu dolu olması için ellerinden geleni yapıyordu. Bu yüzden bazı dizilerin pilot bölümleri büyük ses getirmiş ve reyting rekoru kırmış.

Bir kere izleyince devamı gelen diziler:

 • Lost (2004 – 2010)
 • Breaking Bad (2008 – 2013)
 • Chernobyl (2019)
 • Mr. Robot (2015 – 2019)
 • Game of Thrones (2011 – 2019)
 • True Detective (2014 – 2019)
 • Prison Break (2005 – 2017)
 • The Walking Dead (2010 – 2022)

Öyle böyle değil, çok bozdu: Lost (2004 – 2010)

Lost, dizi tarihinin dönüm noktası olan yapımların başında gelmektedir. Konusu, kurgusu ve tonuyla ondan sonra gelen dizilere öncülük etmiştir.

Dizinin 82 dakikalık pilot bölümü ikiye ayrıldı ve “Bölüm 1/2” şeklinde bir hafta arayla yayınlandı. İlk bölümüyle 18.6 milyon izleyiciyi ekran başına toplayan dizi, kolay cevaplar vermeyi reddedip gizemli tonu ve anlatısıyla daha ilk bölümden yerini kuvvetlendirmişti. Çünkü bir uçak ıssız adaya düşüyor ve adada kutup ayısı var. Sırf bu iki konu için bile yeni bölüm heyecanla beklenir. Ek olarak ilk bölümün sonundaki o radyo anonsunu nasıl unutabiliriz ki?

Finali iyi olan ender dizilerden: Breaking Bad (2008 – 2013)

Çoğu dizinin pilot bölümünde; önce karakterler tanıtılır, ardından o karakterler bir olayın içerisine dahil olur, büyük sayılabilecek bir olayın patlamasıyla dizinin konusu başlamış olur. Fakat Breaking Bad dizisi bu yöntemi kullanmayarak farklılığını ortaya koymuştu.

Dizinin başlangıcında, İngiliz edebiyatında yer alan “medias res” yani “ortadan başlamak” tekniği tercih edilmiş. Deri bir pantolonun gökyüzünden aşağıya doğru süzülmesiyle açılan dizi, Walter ve Jesse karakterlerinin büyük bir kargaşa içerisinde kaçışlarını gösteriyordu. Bu sekans aslında pilot bölümün finaliydi fakat bu tercih ile daha ilk saniyelerde dizi, izleyicinin dikkatini çekmeyi başarmıştı. Çünkü bu iki karakter, çölün ortasında neden kaçıyorlardı ki acaba?

Yaşanılan o dehşet zamanlarını, iliklerinize kadar hissediyorsunuz: Chernobyl (2019)

Daha güncel bir dizi olan Chernobyl mini dizisi, yayınlandığı andan itibaren 2019 yılına damgasını vurmuştu. Günümüzde yapılan en iyi dizi listelerinin ilk sıralarında yer alan yapım, konusu ve ambiyansı sayesinde ilgileri üzerinde toplamayı başarmıştı.

Dizi, ülke olarak yabancı olmadığımız Çernobil Nükleer Santrali’ndeki ihmaller ve yanlış kararlar neticesinde yaşanan patlamayı konu alıyor. Patlamayı konu alan başarılı yapım yokluğunu da fırsat bilen dizi, kaliteli işçiliğiyle unutulmayacak pilot bölümler listesine girmeyi hak ediyor.

Fight Club’ın daha teknolojik olanı desek yanlış olmaz herhalde: Mr. Robot (2015 – 2019)

Suç, gizem ve gerilim dizisi Mr. Robot, konusu itibarıyla direkt ön plana çıkan bir yapım. Siber güvenlik mühendisi olan Elliot’un iş dışında bilgisayar korsanlığı yapar. Fakat yaptığı bu eylem özünde kötücül bir eylem değil. İşte dizi ilk bölümünde insanları bu konuda yakalamıştı.

Dizinin ilk bölümünde Elliot, kurum ve konum sahibi kişilerin yaptığı büyük suçları ve suç organizasyonlarını ifşa ederek, bir nevi bir kahraman figürü çiziyordu. Bununla birlikte daha büyük olayların var olduğunu ve günümüz dünyasına ait sorunların ele alındığını fark eden izleyici ister istemez kendisini olayların içerisinde bulmuştu.

Finalin öyle olmasaydı 10/10’luk bir dizisin: Game of Thrones (2011 – 2019)

Game of Thrones dizisi, finali her ne kadar beğenilmese de modern zamanın en başarılı dizilerinin başında geliyor.

2011 yılında izleyiciyle buluşan dizinin pilot bölümü aslında iki kere çekildi. Söylenenlere göre ilk versiyonu felaketti. Kanalların ikinci şansı verdiği pek görülmemiştir fakat HBO, diziye bir şans daha vererek pilot bölümü tekrar çektirdi ve bugüne kadarki en büyük serüvenlerden birini başlattı.

Acımasız, tehlikeli ve büyüleyici Westeros‘ta; bolca entrika, aşk, intikam, savaş eşliğinde kışın gelmesini hangimiz heyecanla beklemedik ki?

Karanlık ve gizemli bir suç draması: True Detective (2014 – 2019)

Matthew McConaughey ve Woody Harrelson gibi isimlerin başrolünde olduğu True Detective dizisi, oyuncu kadrosuyla dikkatleri çekmeyi başarmıştı.

İlk bölümden itibaren karanlık ve kasvetli bir ambiyansta; gizemli, vahşi ve rahatsız edici bir cinayeti çözmeye çalışan iki dedektifin hikâyesi çoğu kişide merak uyandırır. Bu bulmacayı bir de iki farklı zaman dilimiyle çözmeye çalıştırmak çok yerinde bir tercihti.

Gönüllerde taht kurmuş efsane bir yapım: Prison Break (2005 – 2017)

Suçsuz olduğunu bildiği abisini hapishaneden kurtarmak için hapishaneye giren Michael Scofield’ın hikayesini anlatan Prison Break, muhtemelen çoğumuzun unutulmaz dizileri arasındadır.

İzleyiciyi olayların ortasına atan ve gereksiz açıklamalar ile süreyi uzatmayan Prison Break’in pilot bölüm başarısının arkasında final sahnesi geliyor desek yanlış olmaz.

Hatırlarsınız ki ilk bölüm, Michael Scofield’ın dövmelerini abisine göstermesiyle sonlanıyordu. Neredeyse tüm vücuduna hapishanenin ve kaçış yollarının haritasını dövme yaptıran bir karakterin ilerleyen bölümlerde neler yapacağını merak etmemek ne mümkün.

Kahramanmaraş dondurması gibi uzatılan dizilerden: The Walking Dead (2010 – 2022)

2010’da izleyicilerle buluşan The Walking Dead dizisi, o döneme göre dudak uçurtan bir sinematik kaliteyle boy göstermişti.

Kıyamet ve salgın gibi konular her daim iş yapma potansiyeline sahiptir. Bu potansiyeli alıp kaliteli bir prodüksiyonla harmanladığınızda karşınıza The Walking Dead gibi kaliteli bir yapım çıkıyor. 

İlk bölümde -28 Days Later filminde olduğu gibi- hastanede uyanan baş karakterimiz Rick Grimes’ın karşılaştığı yeni dünya, izleyiciler üzerinde de tokat etkisi yaratıyordu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir