Elektrikli Otomobil Dünyasına Tam Gaz: Peugeot, Elektrikli Araç Oranını Yüzde 70’e Çıkarıyor

Elektrikli Otomobil Dünyasına Tam Gaz: Peugeot, Elektrikli Araç Oranını Yüzde 70’e Çıkarıyor
0

Fransız otomobil devi Peugeot, bu yıl içerisinde ürün yelpazesindeki elektrikli araç oranını %70‘e, 2023 yılında ise %85‘e çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. Yeni üretimden nasibini alacak ilk modelin ise sedan ve station wagon olmak üzere iki farklı kasa ile satışa sunulacak Peugeot 308 olduğu belirtildi.

Stellantis bünyesine dahil olan Peugeot da elektrikli otomobil yelpazesinin genişlemesine yönelik bir adım attı ve Fransa merkezli otomobil devi, bu yıl içerisinde elektrikli araç kapasitesini artırmaya karar verdiklerini açıkladı.

Peugeot, hem ticari hem de binek otomobil kategorisinde elektrikli araç oranını bu yıl içerisinde %70‘e, 2023‘te ise %85‘e çıkarmak istediklerini dile getirdi. Avrupa pazarında satışa sunulması beklenen ilk hibrit modelin ise markanın son birkaç yılda en fazla sattığı Peugeot 308 olduğu belirtildi.
Yeni Peugeot 308, hibrit motor seçeneğiyle satışa sunulacak
Dünya çapında onlarca otomobil üreticisi, dizel motor araç üretmeyi bir kenara bırakıp elektrikli otomobil ağını genişletme çalışmalarına başladı. Avrupa Komisyonu’nun AB sınırları içerisinde 2035 yılında içten yanmalı motor satışını yasaklayacak olması da bu üretimi hızlandıran detaylardan biri oldu.

 

Şu anda elektrikli otomobil üzerine en yüksek yatırımları yapan otomobil grubu Stellantis, 2030 yılına kadar Avrupa’daki elektrikli otomobil satışlarının %70’inin elektrikli otomobillerden oluşmasını hedeflediklerini açıklamıştı. 
 
Geçtiğimiz günlerde elektrikli otomobil altyapısı için 36 milyar doları gözden çıkaran otomotiv grubuna ait Peugeot, yelpazesindeki elektrikli araç oranını bu yıl içerisinde %70’e çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi. Bu hedef doğrultusunda yeni Peugeot 308, sedan ve station wagon versiyonlarıyla birlikte hibrit motor seçeneğiyle satışa sunulacak.
 
Kaynak:https://t24.com.tr/haber/peugeot-bu-yil-elektrikli-arac-oranini-yuzde-70-artirmayi-hedefliyor,967585.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir