İlginizi Çekebilir

Exif Nedir? Exif Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

Exif Nedir? Exif Bilgisi Nasıl Öğrenilir?
+ - 0

Günlük yaşantımızda, sosyal medyada sıkça kullandığımız resim EXIF ismi nedir? EXIF resim bilgilerine nasıl ulaşılır? Resim bilgileri için okumaya devam edin.

Günlük hayatımızda birçok alanda resimlerimizi web sitemizde veya sosyal medyada paylaşarak kullanırız. Kullanılan bu resimler hakkında bilgiyi birçok kişi merak ederken, merak etmeyen kullanıcı sayısı da oldukça fazladır.

Fotoğrafçılık teknik ve terimlerinde çok sık kullanılan EXIF kelimesi “Exchangeable Image File,” değiştirilebilir görüntü dosyası demektir.

Bu pencerede, fotoğrafın çekildiği tarih, yer, boyut, ekipman bilgileri ve çekim ayarlarına kadar bir çok bilgiyi barındıran bölümler mevcuttur.

Dünya genelinde düzenlenen Fotoğraf yarışmalarında bu bilgilere çok  fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Sosyal medyada fotoğrafların paylaşımı kadar EXIF değerlerinin de belirtilmesi, izleyen diğer fotoğrafçıların teknik bilgiden haberdar olması açısından oldukça önemlidir. 

Fotoğraf özelliğine göre hangi ayarlarda çekildiğini merak eden izleyenler için Exif bilgisini nasıl öğrenebiliriz?


Bilgisayarımızda fotoğrafınızın üzerine sağ tıklayın. Ardından ”Özellikler” sekmesine tıklayın. 

Açılan pencere  en üstte”Ayrıntılar” sekmesini tıklayarak tüm EXIF bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap