Google Chrome’dan 2020’de Neler Bekliyoruz?

Google Chrome’dan 2020’de Neler Bekliyoruz?
0

İyi bir 2019’u geride bırakan Chrome, 2020’de hangi yenilikleri sunacak?

Chrome, kendi açısından iyi bir 2019’u geçirdi. Tarayıcı, yaşadığı bir güncelleme sorunu dışında dünyanın en popüler web tarayıcısı olmayı sürdürdü. Bu elbette Google’ın artık arkasını yaslanıp, oturacağı anlamına gelmiyor. 2020’de Chrome’u birçok yeni teknoloji bekliyor. İşte bunlardan bazıları.

Mobil cihazlarda koyu mod: 2020’de Chrome’dan en çok beklenecek özelliklerden bir tanesi, koyu mod olacak. Android‘li telefonunuz veya tabletiniz varsa, bu işlevin deneysel sürümünü chrome://flags altından etkin hale getirebilirsiniz.

Bunun için ‘Android web contents dark mode’ ve ‘Android Chrome UI dark mode’ ayarlarını etkinleştirmeli, tarayıcıyı baştan başlatmalı, Ayarlar menüsünü açmalı ve ‘Temalar’ altından ‘Koyu’yu seçmelisiniz. İşlev şu anda deneysel olduğundan, tamamlandığında farklı görünebilir.

Paralel indirme: chrome://flags altından etkin hale getirebileceğiniz bir başka işlev, paralel indirme. Bu işlev, dosyayı birkaç parçaya bölüp indiriyor. Yani eski dosya indirme yöneticileriyle aynı mantıkla çalışıyor.

QR kodlarıyla sayfa paylaşma: Yeni işlev, cihazınızda oluşturduğunuz QR koduyla web sayfalarını paylaşmanıza izin verecek. Opera böyle bir işlevi uzun süredir sunsa da, çoğu kullanıcının QR kodlarına özel merakının olduğu söylenemez. Bize sorarsanız, olta saldırılarından uzak kalmak için siteleri her zamanki yollardan, eposta veya mesaj üzerinden paylaşmak daha iyi.

Yeni sekme geçişi: Chrome’da sekmeler arasında geçiş yaparken, şu an sekmeleri büyük kartlar halinde görüyoruz. 2020‘de bu değişebilir ve aynı ekranda yeni seçenekler görebiliriz. Bunun tam olarak bir gelişme olup olmadığı ise tartışılabilir.

Dahili parola yöneticisi: Google, 2019’un sonlarına doğru sunduğu işlev ile çevrimiçi hesaplarınızın bir hack olayına karışıp karışmadığını size bildirmeye başlamıştı. Şu an dedikodudan ibaret olan parola yöneticisi ise, Google‘ın Mozilla‘nın izini takip etmesi halinde gerçeğe dönüşebilir.


Kaynak: https://www.chip.com.tr/haber/google-chrome-2020-neler-bekliyoruz_85748.html
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir