Google Haritalar, Hava Kalitesini Gösterecek

Google Haritalar, Hava Kalitesini Gösterecek
0

Google Haritalar Artık Gitmek İstediğiniz Yerin Hava Kalitesini de Gösterecek

Google Haritalar’a hava kalitesi gösterebilme özelliği geldi. iOS ve Android sürümleri için kullanıma sunulan özellik, belirli bir yerdeki havanın kalitesini resmi verilere göre gösteriyor. Google Haritalar’ın yeni özelliği şu an için sadece Hindistan ve ABD’de kullanılabiliyor.

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın navigasyon uygulaması Haritalar‘a önemli bir yenilik geldi. Uygulamanın Android ve iOS sürümü artık belirlenen konumlardaki hava kalitesini de gösterebiliyor. Bu özelliğin kapsamını genişletmeye çalışan geliştiriciler, ilerleyen dönemlerde orman yangınları için de bilgilendirme sunmayı planlıyorlar.

Aslına bakacak olursak Google Haritalar’daki yeni özellik, geçtiğimiz yıllarda test sürümü kapsamında ortaya çıkmıştı. Ancak özellik bir süre unutuldu. Şimdiyse geliştirici ekibin çalışmaları tamamlandı ve hava kalitesi gösterme özelliği kullanıma sunuldu. Kullanıcılar artık, Hava Kalitesi İndeksi (AQI) standartlarındaki verileri bulundukları ya da bulunacakları bir lokasyon için inceleyebilecekler.

Google Haritalar’ın yeni özelliği işte böyle görünüyor

Google Haritalar’daki hava kalitesi özelliği, uygulamaya 0’dan 400’e kadar olan bir istatistik çubuğu eklemiş durumda. Bu çubuk, lokasyonların hava kalitesini farklı renklere bölmeye yarıyor. Örneğin incelenen yer yeşil renkli çıkarsa oradaki hava kalitesinin güzel olduğu anlaşılıyor. Renk kırmızıya döndükçe bölgedeki havanın kirlileşmeye başladığını anlıyoruz.
Yeni özellik etkileyici olsa da şu an için yeterince işlevsel değil. Öyle ki şu an Google Haritalar’a girer ve arama çubuğu altında yer alan “Katmanlar” butonuna dokunursanız; Türkiye için hiçbir veri alamıyorsunuz. Bunun nedeniyse yeni özelliğin henüz Türkiye’de olmaması. Şu an için Hindistan ve ABD özelinde kullanılabilen özellik, yakın bir gelecekte Türkiye ile birlikte tüm dünya geneline yayılacak…

 

Kaynak: https://9to5google.com/2022/06/08/google-maps-air-quality/
.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir