Google’ın Deprem Uyarı Sistemi, Filipinler’deki 6,7’lik Depremde Sorunsuz Şekilde Çalıştı

Google’ın Deprem Uyarı Sistemi, Filipinler’deki 6,7’lik Depremde Sorunsuz Şekilde Çalıştı
0

Google’ın deprem uyarı sistemi, dün Filipinler’de yaşanan 6,7 büyüklüğündeki depremde devreye girerek kullanıcıları uyardı. Ülkemizde de olan bu sistem, kullanıcıları depremden önce bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

ABD’li teknoloji devi Google, geçtiğimiz aylarda yeni deprem uyarı sistemini 7 ülkede daha kullanıma sunmuştu. Bu ülkelerden birisi de Filipinler’di.

Filipinler’de dün yaşanan depremden hemen önce uyarı veren bu sistem, kullanıcıları uyararak olası tehlikelerin önlenmesini sağladı. Sistemin başarılı çalışmasından ötürü sosyal medyada Google’a teşekkür tweetleri paylaşıldı.

Deprem uyarı sistemi hayat kurtardı

Filipinler’de dün yaşanan ve 6,7 olarak ölçülen depremde devreye giren sistem, kullanıcıları depremde yapılması gerekenler hakkında uyardı. Kullanıcılara gaz kaynaklarını kapatmaları, panik yapmamaları ve merdivenleri kullanmamaları gibi deprem anında unutulabilen uyarıları gösteren uygulama, depremin başlamasından birkaç saniye önce uyarı verdi.

Google, geçtiğimiz yıldan beri sistemini geliştirerek akıllı telefonları dünyanın en büyük deprem tahmin sistemine dönüştürdü ve Filipinler’deki deprem de bu sistemin sorunsuz çalıştığını kanıtlamış oldu. Sistem, telefonlardaki sensörlerin anormal titreşimleri ölçmesi ile çalışıyor.

Deprem uyarı sistemi Türkiye’de de mevcut

Google’ın deprem uyarı sistemi ülkemizde de mevcut. Bu sistem çoğu telefonda halihazırda açık olarak geliyor. Eğer bu sistemin açık olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, Android telefonunuzun “Ayarlar” bölümünden “Konum” ayarlarına girmeniz ve oradaki “Deprem Uyarıları” seçeneğinin açık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Sistem, deprem anında yapmanız gerekenleri, depremin tahmini şiddetini ve tahmini uzaklığını belirtiyor ve titreşimle birlikte yüksek bir ses çıkararak dikkatinizi çekiyor.

Kaynak:https://9to5google.com/2021/07/24/android-earthquake-warning-philippines/.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir