Yeni Bir Araştırma, COVID-19’u Ağır Geçirenlerde Kalıcı IQ Düşüşü Yaşanabileceğini Kanıtladı

Yeni Bir Araştırma, COVID-19’u Ağır Geçirenlerde Kalıcı IQ Düşüşü Yaşanabileceğini Kanıtladı
0

COVID-19’un getirdiği kalıcı hasarlardan birinin ne kadar ciddi boyutlarda olabileceği, yeni bir araştırmayla ortaya kondu. Farklı seviyelerde COVID-19 geçirmiş kişilerin hastalığın şiddetiyle doğru orantıda zeka düşüşü yaşayabildiği, yapılan testler sonucu gözlemlendi.

2020’den beri hayatımızda olan COVID-19, on milyonlarca insana bulaşarak milyonlarca insanın ölümüne yol açtı. Bugüne kadar birçok semptomunu öğrendiğimiz virüsün hastalık sonrası devam edebilen sonuçları da oldukça ürkütücüydü. Yakın zamanda tamamlanan bir araştırmayla birlikte bildiğimiz sonuçlara bir yenisi daha eklendi.

The Lancet adlı dergide yayımlanan yeni bir araştırma, COVID-19 atlatanlarda gözle görülür bir zeka düşüşü yaşanabildiğini ortaya koydu. Özellikle hastanede yatan hastalarda iyileşmelerine rağmen 7 puana kadar kalıcı IQ düşüşü olabildiği görüldü.
COVID-19’u ağır atlatanlarda ciddi zeka düşüşü gözlendi

Imperial College London ve Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları, Ocak-Aralık 2020 döneminde COVID-19 geçirmiş 12 bin 689 kişinin de bulunduğu 81 bin 337 kişilik büyük bir grubu araştırmaya dahil etti. Bilişsel kabiliyetleri ölçmeye yönelik bir testten geçirilen katılımcılardan virüsü daha önce taşımış ve hastalanmış olanlar, soruları yapmakta diğerlerine nazaran daha çok zorlandı. Özellikle hastaneye yatırılan ve ventilatöre bağlanan hastaların bilişsel becerilerinde ciddi bir düşüş olduğu ortaya kondu.

Bilişsel becerilerinde düşüş gözlenen katılımcılarda en göze çarpan sorunlar beyin sisi, yoğunlaşmada zorluk ve kelime hafızasında aksama oldu. En çok zorluk çekilen görevler ise akıl yürütme, planlama ve problem çözme alanlarında oldu. Virüsü atlatanların hastalığın ağırlığına göre nöropsikiyatrik ve bilişsel sorunlara sahip olabildiği zaten daha önceden ortaya konmuştu. Yeni çalışmayla birlikte COVID-19’u ağır atlatanların 7 puana kadar IQ düşüşü de yaşadığını ortaya koydu. Bu sayı, daha önce felç geçirmiş kişilerde görülen sayıdan bile fazlaydı.

Kaynak:https://tr.sputniknews.com/yasam/202107251045051498-kovid-19-zeka-duzeyini-geri-dondurulemez-sekilde-dusurebiliy.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir