Güney Pasifik’te Bulunan Hunga Tonga Volkanı Patladı

Güney Pasifik’te Bulunan Hunga Tonga Volkanı Patladı
0

 Güney Pasifik’te Dev Bir Volkan Patladı, Bölgede Tsunami Meydana Geldi: Patlama Anının Uzaydan Görüntüleri Paylaşıldı [Video]

Güney Pasifik’te bulunan dev volkan Hunga Tonga patladı. Patlama sonrasında ada ülkesi Tonga’da tsunami meydana gelirken, çevre ülkeler Fiji ve Yeni Zelanda’da patlama nedeniyle alarma geçti.

Deniz altında bulunan dev bir volkanın Türkiye saatiyle 07:10 sularında patlamasının ardından ada ülkeleri Tonga, Fiji ve Yeni Zelanda için tsunami alarmı verildi. Başkenti, Hunga Tonga olarak bilinen volkanik sistemin yalnızca 65 metre kuzeyinde yer alan Tonga’nın Jeolojik Kurum’u yetkilileri tarafından yapılan açıklamada patlama nedeniyle meydana gelen gaz, kül ve duman bulutunun 12 kilometreye kadar ulaştığı bildirildi. 

Avustralya Meteroloji Bürosu ise Tonga’nın başkentinde 1.2 metrelik bir tsunami dalgasının gözlemlendiğini açıkladı. Yetkililer, halkın yüksek bölgelere çıkması için çağrıda bulundu. 

Patlamanın ardından Tonga’ya kül yağdı

Şiddetli patlamanın görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Görüntülerden bazılarında dalgaların bir kilise ve bazı evlerinde içine ulaştığı görülürken; Tonga’nın başkenti Nuku’alofa’da bulunan bazı tanıklar da patlama sonrasında gök yüzünden kül yağdığını kaydetti. 

Patlama uzaydan böyle göründü:

Patlama sonrası tsunami oluştu, bölgeye kül yağdı:

Sekiz dakika süren patlama, 800 kilometre uzakta yer alan Fiji’nin başkenti Suva’da da hissedildi. Suva’da yaşayan insanlar, patlamanın “şiddetli gök gürültüsü” şeklinde hissedildiğini aktardı. 

Öte yandan 2300 uzaklıktaki Yeni Zelanda’da da volkanik patlama sebebiyle sonik patlamalar duyulduğu kaydedildi. Yetkililer, patlamanın Yeni Zelanda’da fırtınaya yol açabileceğine dair uyarı mesajı yayımladı. 

 

Kaynak:https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-60007651.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir