Güve kanatları ile gürültü engellemek mümkünmüş

Güve kanatları ile gürültü engellemek mümkünmüş
0

Gürültü engelleme özellikli duvar kağıtları geliyor; hem de güve kanatları sayesinde…

Bilim insanları, sert yüzeylerden yansıyan sesleri durdurmak için güve kanatlarının kullanılabileceğini söylüyor. Bu keşif, gürültü önleyici duvar kağıtlarına giden yolu açması mümkün olabilir.

Görünene göre gürültü önleme özellikleri kulaklıklar geçmişin teknolojisi olmak üzere. Zira bilim insanları gürültü engelleme özellikli duvar kağıtlarını geliştirmek üzere gibi gözüküyor.

Bristol Üniversitesi araştırmacıları, sert bir yüzeye güve kanatlarını yapıştırarak gelen ses dalgalarının yüzde 87’sine kadarının emilebildiğini açıkladı. Araştırma ekibi, güve kanatlarının üzerindeki eşsiz pulların yarasalar tarafından kullanılan ekolokasyon dalgalarını emebildiğini keşfetti. Ancak emilen bu sesler şu an insanlar tarafından duyulamayacak kadar yüksek bir frekansta ve uygulamalı olarak kullanılabilmesi için daha fazla çalışma gerekecek.

 

Araştırmacılar, bu eşsiz pul desenlerini ve yapılarını kopyalayarak çok daha gelişmiş ses emici malzemeler üretebilmeyi amaçlıyor. Yukarıdaki görüntü, bize güve kanatlarının yakından incelendiğinde nasıl göründüğünü gösteriyor.

Güve kanatları üzerinde yapılan bu çalışma kanat yüzeylerinin farklı kısımlarını, farklı duruş açılarını, pullu ve pulsuz formlarını ve diğer pek çok varyasyonu göz önünde tutuyor. Yapılan incelemelerinin sonuçları Proceedings of the Royal Society A dergisinde yayınlandı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir