Hindistan’da Kara Mantar Enfeksiyonundan Ölenlerin Sayısı 4.000’i Aştı

Hindistan’da Kara Mantar Enfeksiyonundan Ölenlerin Sayısı 4.000’i Aştı
0

Hindistan’ın COVID-19’e karşı sürdürdüğü ciddi mücadelesi devam etmekteyken ülkede kara mantar enfeksiyonu yayılmaya başladı. Tıptaki adı mukormikoz olan kara mantar enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybeden hasta sayısının 4 bin 332’ye ulaştığı açıklandı.

Son aylarda COVID-19 salgının ikinci dalgasıyla mücadele eden Hindistan’ın Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kara mantar hastalığına yakalananların sayısının 45 bin 374’e ulaştığı ve hastalığa yakalananlardan 4 bin 332’sinin yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Sağlık Bakanı Bharati Pravin Pawar’ın parlamentonun üst kanadına verdiği yazılı yanıtta, kara mantar nedeniyle en fazla ölümün 1,129 kişiyle Maharashtra ve 656 kişiyle Gujarat eyaletlerinde gerçekleştiği bilgisine yer verildi. Sağlık Bakanı, enfekte olan 20 bin 277 hastanın tedavi altında olduğunu, 19 bin 73 hastanın da iyileştiğini belirtti.

Vakalar son iki aydır düşüşte:

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ikinci dalgasıyla mücadele eden ülke, “kara mantar” olarak bilinen mukormikoz vakalarında büyük bir artış kaydetmişti. Sağlık Bakanlığı açıklamalarına göre, son iki aydır ülkede görülen mukormikoz enfeksiyonu vakaları düşüş eğilimi gösteriyor.
Kara mantar hastalığının, yeni tip Koronavirüsünde de olduğu gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri etkilediği ifade ediliyor.

Kaynak:https://tr.sputniknews.com/asya/202107201045011536-hindistanda-kara-mantar-enfeksiyonu-nedeniyle-olenlerin-sayisi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir