Amazon Prime Ücretleri Olası Zamla Birlikte Ne Kadar Olur?

Amazon Prime Ücretleri Olası Zamla Birlikte Ne Kadar Olur?
0

 

Amazon Prime, Avrupa’daki Fiyatlarına Zam Yaptı: Peki Türkiye’ye Zam Gelecek mi? Gelirse Fiyatı Ne Kadar Olur?

Amazon, Avrupa’daki Prime ücretlerine zam yapmaya karar verdi. Peki bu zam yakın zamanda Türkiye’ye de yansıyacak mı? Yansırsa yeni zamlı Prime ücreti ne kadar olacak? Gelin, bu soruları yanıtlayalım.

E-ticaret devi Amazon, Türkiye’de Prime abonelik ücretlerini halen fazlasıyla uygun bir seviyede tutarken bugün Avrupa’dan önemli haberler gelmeye başladı. E-ticaret devi, Avrupa pazarında Prime abonelik ücretlerine ülkeler özelinde zam yapmaya başladı. Yapılan zammın oranı %43’e kadar ulaşıyor.

Paylaşılan detaylara göre yıllık Amazon Prime ücretleri, Birleşik Krallık’ta %20, Almanya’da %30, İspanya ve İtalya’da %39, ve Fransa’da %43 oranında artırılacak. Eylül ayından itibaren geçerli olacak yeni zam, ABD’de yapılan zammın takipçisi olacak. Peki Amazon Prime’ın ülkemizde dövizdeki değer artışına rağmen uzun süredir artırılmayan ücreti zamlanacak mı?

Amazon Prime ücretlerine zam yapacak mı?

Bu sorunun cevabı aslında geçtiğimiz günlerde de gündeme gelmişti. Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott, bu soru hakkında yaptığı açıklamada “Ürün veya hizmetlerimizin fiyatını artırmayı her zaman son seçenek olarak değerlendiriyoruz.” ifadelerine yer vermişti. Ardından Türkiye’nin Amazon’da en hızlı büyüyen pazarlardan biri olduğunu paylaşmış, Türkiye için de uzun vadeli bir stratejileri olduğunu açıklamıştı.

Peki zam kararı alınırsa olası ücretler ne olabilir?

Tabii bu yanıt, bu soru için kesin bir cevap niteliği taşımıyor. Peki, Amazon Türkiye’deki Prime ücretlerine zam yaparsa olası zamlı fiyat ne kadar olur? Bu sorunun cevabını net olarak vermek her ne kadar döviz kurundaki artış nedeniyle zor olsa da, Avrupa’da yapılan zamlardan yola çıkarak dövizdeki değişimi hesaba katmadan ortalama bir fiyat söyleyebiliriz.

Amazon’un Avrupa ülkelerinde yaptığı zammın en düşük %20, en yüksek de %43 olacağını biliyorsak, bu oranla yeni ücret Türkiye’de tahmini olarak şu şekilde olabilir (Türkiye’de yıllık abonelik mevcut olmadığından aylık abonelik üzerinden hesaplıyoruz):

 • Amazon Prime mevcut abonelik ücreti: 7,99 TL
 • Amazon Prime olası %20 zamlı abonelik ücreti: 9,60 TL
 • Amazon Prime olası %43 zamlı abonelik ücreti: 11,44 TL

Amazon’un daha önceki açıklamalarına bakarsak ne söyleyebiliriz?

Eylül 2020’de Amazon’un Prime yöneticisiyle röportaj yapan Fatih Altaylı, Türkiye’de Prime ücretinin her zaman 1 dolara yakın bir düzeyde kalacağını paylaşmıştı. Bu açıklama yapıldığında dolar kuru 7,50 TL civarındaydı. Dolar, bugün ise 17,86 TL seviyesinde. Dolayısıyla bu artış oranını (%138) göz önüne aldığımızda Amazon’un olası zamlı ücreti, hem Avrupa oranlarıyla hem de döviz ile birlikte şu şekilde olabilir:
 • Amazon Prime olası zamlı fiyat (dolar farkı): 19,04 TL
 • Amazon Prime olası zamlı fiyat (dolar farkı + %43 zam): 27,22 TL

Yukarıda listelediğimiz fiyatların tamamen varsayımsal olduğunu yeniden hatırlatalım. Fakat olası bir zam durumunda Amazon Prime’ın yeni aylık ücretinin 10 – 25 TL aralığında olması beklenebilir. Evet, fiyat aralığı çok geniş çünkü ortada çok fazla değişken var.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir