Hyundai’den uçan araç hamlesi!

Hyundai’den uçan araç hamlesi!
0

Otomotiv sektöründe uzun süredir başarı ile boy gösteren bir şirket, kısa süre önce uçan araçlarla ilgili açıklama yaptı.

Otomotiv sektöründeki değişim hız kesmeden devam ediyor. Yıllardır kullanılan dizel ve benzinli otomobiller, yerini elektrikli ve otonom araçlara bırakmaya başladı. Hatta sektörde başarıyla hizmet veren birçok otomotiv devi, önümüzdeki yıllarda araçlarının tamamen elektrikliye dönüşeceğini açıkladı.

Ancak kısa süre önce ortaya çıkan bilgilere göre bir otomotiv devi, elektrikli araçların da ötesinde bir hamle yapmak için ilk adımını attı. Şirket, ilerleyen dönemlerde elektrikli hava araçları geliştirmeye başlayacağını duyurdu.

Hyundai, elektrikli hava araçları geliştirecek yeni şirketini duyurdu

Kısa süre önce Güney Kore merkezli Hyundai Motor Grubu, gelecekteki mobilite vizyonunu daha da üst seviyeye çıkarma amacıyla Supernal LLC adlı bir şirketin duyurusunu yaptı. Bu doğrultuda yeni şirket, elektrikli dikey kalkış ve iniş yapabilen araç(eVTOL) üretimine odaklanacak.

Yapılan açıklamada Supernal LLC’nin gelecek planlarına da yer verildi. Buna göre herhangi bir aksilik çıkmaması halinde ilk ticari uçuş 2028 yılında gerçekleşecek. Bunun yanı sıra şirketin ilk hava aracı belli oldu.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl düzenlenen CES 2020’de ”S-A1” adlı konsept hava aracı tanıtılmıştı.
Hyundai

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl düzenlenen CES 2020’de ”S-A1” adlı konsept hava aracı tanıtılmıştı. Şirketin bu araç üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü ifade edilirken, 2024 yılında ABD’de bulunan düzenleyici kuruluşlarla sertifikasyon konusunda gerekli iş birliklerinin sağlanacağı belirtildi.

Supernal LLC’nin ilk hava aracı, tamamen elektrikli ve otonom bir yapıda olacak. Aynı zamanda tek seferde dört ila beş yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak.

Konu ile ilgili Supernal Baş Teknoloji Sorumlusu Ben Diachun, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Başlangıçtan itibaren ticari olarak uygun elektrikli hava araçları geliştiriyoruz. Aracımızı en yüksek güvenlikli, verimli ve satın alınabilirlik standartlarına göre tasarlıyor ve üretiyoruz. Havacılık, otomotiv ve diğer teknoloji endüstrilerinin tecrübeli çalışanlarına sahip ekibimiz, ulaşım anlayışını kökünden değiştirebilecek potansiyeline sahip hava araçları tasarlıyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Otomotiv sektörünün başarılı şirketlerinden Hyundai, elektrikli hava araçları hamlesiyle ulaşım sektöründe yeni bir değişimin öncüsü olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir