İnşaat Demirleri Artık Laboratuvar Deneylerine Kadar Takip Edilecek

İnşaat Demirleri Artık Laboratuvar Deneylerine Kadar Takip Edilecek
0

 

Resmi Gazete’de yayımlanan bir tebliğ ile inşaat demirlerinin takip edilmesi zorunluluğu getirildi. Kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında yayımlanan tebliğ ile yapı güvenliği de sağlanmış olacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında dikkat çeken bir karar yer aldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, “İnşaat Demiri İzleme Sistemi Uygulama Genel Tebliği” isimli bir tebliğ yayınladı. Bu tebliğ kapsamında inşaat demirleri ile ilgili önemli kararlar var. Tebliğe göre inşaat demirleri, üretim veya ithalatından tutun da laboratuvar deneylerine kadar oluşturulacak bir sistemle takip edilecek. Bu sisteme “İnşaat Demiri İzleme Sistemi” (İDİS) denecek.

Yapılan açıklamalara baktığımızda, İDİS’in Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından kurulacağını görüyoruz. İnşaat demirini üreten, ithal eden, satan ve hatta inşaatlarda kullanan kişilerin İDİS sistemine kayıt yaptırması gerekecek. Tebliğ’de yapılan açıklamada, bu kararın kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında alındığı ayrıca deprem gibi afetler için de yapı güvenliğinin sağlanmasının amaçlandığı belirtiliyor.

İDİS’e kaydedilmeyen inşaat demiri satılamayacak

 

İDİS sistemi kapsamında Türkiye’de üretilen ve Türkiye’ye ithal edilen inşaat demiri, ilk an itibarıyla takip edilmeye başlayacak. Süreç tamamlandığında, inşaat demirlerinin üzerine güvenlik etiketi yapıştırılacak. Böylelikle o inşaat demirinin İDİS kapsamında olduğu anlaşılacak. Bu arada; İDİS’e kaydedilmemiş olan inşaat demirlerinin satılmasına, kullanılmasına ve hatta üretilip ihraç edilmesine de izin verilmeyecek.

Üretici ve ithalatçılar, inşaat demirinin ne zaman üretildiğini veya Türkiye’ye ne zaman giriş yaptığını ayrıca maliyet bilgilerini sisteme kaydedecekler. Müteahhit veya al-sat yapan kişiler ise ödeme bilgilerini, alış-satış ve teslim tarihlerini sisteme işleyecekler. Bugünden itibaren üretici ve ithalatçıların 1 Ocak 2024’e kadar, diğer sektör paydaşlarının ise 31 Ocak 2024’e kadar sisteme kayıt yaptırmaları gerekecek. 1 Şubat 2024 itibarıyla İDİS’e kaydedilmemiş demirin satışı ve kullanımı mümkün olmayacak.

Resmi Gazete’deki tebliğe buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir