Instagram, Çıplak Fotoğrafları Sansürleyecek

Instagram, Çıplak Fotoğrafları Sansürleyecek
0

Instagram’dan Önüne Gelen Çıplak Fotoğraf Gönderen Sapıkları Durduracak Özellik

Instagram’ın çıplak görüntüler içeren mesajlara karşı yeni bir özellik üzerinde çalıştığı gün yüzüne çıktı. Henüz geliştirme aşamasında olan özellik, çıplaklık içeren bir fotoğrafın başka bir kullanıcıya gönderilmesi durumunda, görüntüyü bulanıklaştırarak sansürleyecek. Sadece kullanıcı isterse görsel sansürsüz olarak gösterilecek.

Dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve kısa video paylaşım platformlarının başında gelen Instagram‘ın yeni bir özellik üzerinde çalıştığı açığa çıktı. Tersine mühendislik işlemleriyle uğraşan yazılımcı Alessandro Paluzzi tarafından tespit edilen bu özellik, Instagram’ın çıplaklığa karşı savaş açtığını gözler önüne seriyor.

Aslına bakacak olursak Instagram’ın çatı şirketi olan Meta, daha önce istenmeyen ve hakaret içerikli mesajlarla ilgili önemli adımlar atmıştı. Instagram’daki filtrelenmiş kelimeler özelliği bunun en net örneğiydi. Üzerinde çalışılan yeni özellik de tıpkı filtrelenmiş kelimeler gibi çalışacak. Bir kullanıcı, başka bir kullanıcıya çıplak fotoğraf atmaya çalıştığında, Instagram bu duruma kısmen engel olacak.

Yeni özellik isteğe bağlı çalışacak

*Instagram’ın yeni özelliğinden paylaşılan bir görüntü

The Verge, özellikle ilgili daha detaylı bilgi için Meta’ya ulaştı. Konuyla ilgili yapılan resmi açıklamada, bu özelliğin henüz geliştirme aşamasında olduğu ifade edildi. Kullanıcıların güvenliğine odaklandıklarını söyleyen Meta yetkilileri, bu özelliğin isteğe bağlı çalışacağını da ifade ettiler. Yani isteyen kullanıcılar, kendilerine gönderilen ve çıplaklık içeren görüntüleri herhangi bir sansür uygulanmadan görüntüleyebilecek. Peki bu özellik nasıl çalışacak?

Paluzzi’nin Twitter üzerinden servis ettiği ekran görüntüsüne göre özellik, iOS’un çıplaklık algılama özelliğini aktifleştirecek. Böylelikle Instagram’dan gelen ve giden mesajlar, Apple‘ın yapay zekası ile analiz edilecek. Yapılan analizler sonucunda görüntüde çıplaklık varsa, bulanıklaştırma filtresi uygulanarak kullanıcıya gönderilecek. Apple’a göre analiz işlemi sırasında görüntünün orijinali sunuculara yüklenmeyecek ve bu şekilde kullanıcı gizliliği sağlanmış olacak. Android kullanıcıları için nasıl bir çalışma yapılacağı ise şimdilik net değil. Son olarak; özelliğin ne zaman kullanılabilir olacağının bilinmediğini de belirtelim.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir