Google, 5 ve 8 Gbps Fiber İnternetini Test Etmeye Başladı

Google, 5 ve 8 Gbps Fiber İnternetini Test Etmeye Başladı
https://fiber.google.com/blog/2022/10/ready-for-faster-internet-be-trusted.html
0

Google, 5 ve 8 Gbps Fiber İnternetini Test Etmeye Başladı (Biz Hâlâ 8 Mbps)

ABD merkezli teknoloji şirketi Google, bugün yaptığı açıklamada ABD’nin Utah eyaletinde 5 ve 8 Gbps indirme hızlarına sahip fiber internetini test etmeye başlayacağını açıkladı.

Günümüzde internet her geçen gün ihtiyaçlarımız arasında daha da önemli bir yer ediniyor. Özellikle pandemi süresinde ve sonrasında pek çok insanın evden çalışmaya başlaması ile birlikte stabil ve yüksek hızlı internet ihtiyacı her geçen gün daha da artıyor.

Pek çok İnternet Servis Sağlayıcısı (İSS) da kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak için çalışıyor. Tabii ki bu firmaların arasında Google da yer alıyor. ABD’li teknoloji devi, ABD başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde fiber internet hizmeti sunuyor.

8 Gbps interneti test ediyor

Şirket, bugün yayınladığı blog yazısında ABD’nin çeşitli eyaletlerinde 5 ve 8 Gbps fiber internet sistemini test edeceğini açıkladı. Fakat burada ufak bir bilgilendirme yapmamız gerekiyor. Google’ın bahsettiği 8 Gbps hız, ülkemizdeki internet hızları ile aynı şekilde hesaplanmıyor.

Örneklerle açıklamak gerekirse, ülkemizde 24 Mbps hıza sahip olan bir kullanıcı, saniyede 2-2.4 MB indirme hızı alıyor. Google ise kullanıcılarına saniyede 8 GB indirme hızı sunuyor.

İlk olarak ABD’nin Utah eyaletindeki Salt Lake City’de test edileceği açıklanan 5 Gbps ve 8 Gbps internet paketlerine ek olarak şirketin halihazırda 1 Gbps ve 2 Gbps indirme hızlarında paketleri de mevcut. Her paket kullanıcılara internet dışında 1 TB Google bulut depolaması, ücretsiz Wi-Fi mesh sistemi ve 7/24 ücretsiz destek sunuyor. Ayrıca Salt Lake City’de şu anda Google dışındaki tüm internet servis sağlayıcılarının sunabildiği maksimum hız ise sadece 212 Mbps.

Google’ın fiber internet paketleri ve fiyatları

İnternet Paketi Aylık Fiyat
1 Gbps İndirme 70 dolar
2 Gbps İndirme 100 dolar
5 Gbps İndirme 125 dolar
8 Gbps İndirme 150 dolar

Ancak ne yazık ki Google’ın rakiplerine kıyasla çok daha uygun fiyatlı internet hizmeti şu anda ülkemizde kullanılamıyor. Ancak Google’ın yayınladığı blog yazısında 8 Gbps testlerinin ardından bu hizmeti daha fazla ülkede kullanıma sunacaklarını belirtildi. Umuyoruz Google, en kısa sürede bu hizmeti ülkemizde de kullanıma sunar.

Kaynak: https://fiber.google.com/blog/2022/10/ready-for-faster-internet-be-trusted.html 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir