Instagram ‘Gizlenen Sözcükler’, Türkçe Destekliyor

Instagram ‘Gizlenen Sözcükler’, Türkçe Destekliyor
0

Instagram’da Küfür Kıyamet Yorumlar Nihayet Bitiyor! İşte “Oh Be” Dedirten Yeni Özellik

Instagram, kullanıcılar için hazırlanan yepyeni özelliklerini duyurdu. Yapılan açıklamalar, yeni özelliklerin kullanıcı deneyimini iyileştireceğini gösteriyor. Yenilikler arasındaki en önemli özellik ise Gizlenen Sözcükler özelliğine Türkçe dil desteği gelmiş olması.

Dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve kısa video paylaşım platformu Instagram, bir dizi yeni özellik açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda; söz konusu özelliklerin platformu daha güvenli bir hale getirmeyi amaçladığını görüyoruz. Gelin hep birlikte, Instagram’ın yepyeni özelliklerine bakalım.

Instagram bundan bir süre önce “Gizlenen Sözcükler” isimli bir özelliği kullanıma sunmuştu. Bu özellik, kullanıcıların küfür ve hakaret gibi istenmeyen sözcüklerden yorum ve mesajlarda korunmasını sağlıyordu. Şimdiyse bu özellik ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Gizlenen Sözcükler, Türkçe de desteklemeye başladı!

Instagram’ın Gizlenen Sözcükler özelliği, an itibarıyla Türkçe dil desteğine kavuşmuş durumda. Böylelikle ülkemizdeki Instagram kullanıcıları, kendi ‘kötü kelime’ havuzlarını rahatlıkla oluşturabilecekler. Üstelik Instagram, Gizlenen Sözcükler özelliğini daha iyi çalışır hale getirdi. Örneğin i harfi yerine 1 rakamı kullanılırsa, Instagram algoritması bunu algılayabilecek.

Instagram Gizlenen Sözcükler özelliği nasıl kullanılır?

 • Adım #1: Instagram uygulamasını açın.
 • Adım #2: Ayarlar menüsüne girin.
 • Adım #3: Gizlilik seçeneğine dokunun.
 • Adım #4: Gizlenen Sözcükler seçeneğine dokunun.

Buradan, yorumlarda ya da mesajlarda karşınıza çıkmasını istemediğiniz kelimeleri belirleyebilirsiniz.

Engellenen kullanıcıların diğer hesapları da engellenebilecek!

Instagram, kullanıma sunulduğu ilk günden beri kullanıcı engelleme özelliğine sahip. Ancak şimdi, bu özelliğin kapsamı etkili bir şekilde geliştirilmiş durumda. Öyle ki kullanıcılar, bundan sonra engelledikleri bir kullanıcıya ait olduğu tespit edilmiş diğer hesapları da tek bir dokunuşla engelleyecekler. Böylelikle engellenen bir kullanıcı, bir daha kolay kolay karşınıza çıkamayacak.

Kullanıcılar, saygılı olmaları noktasında uyarılacak!

Instagram’ın bir diğer yeni özelliği de kullanıcıları saygılı olmaları noktasında uyarmak olarak karşımıza çıktı. Örneğin bir gönderiye hakaret veya küfür içerikli İngilizce, Portekizce, İspanyolca, Fransızca, Çince veya Arapça yorum yaparsanız, Instagram sizi uyaracak. Öte yandan, içerik üreticilere gönderilecek mesajlarda da saygılı olunması gerektiğine ilişkin bir hatırlatıcı yer alacak.

Kaynak:https://about.instagram.com/blog/announcements/creator-safety-tools
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir