Instagram’a ‘Zamanlama’ Özelliği Geliyor!

Instagram’a ‘Zamanlama’ Özelliği Geliyor!
0


Instagram, ‘İleri Tarihli Gönderi’ Oluşturabileceğiniz Özelliği Test Ediyor: İşte Platforma Gelen Diğer Tüm Yenilikler!

Instagram, kullanıcıların uygulama içinden gönderilerini ve reels videolarını ne zaman paylaşılabileceğini ayarlamasına olanak tanıyan ‘zamanlama’ özelliğini test etmeye başladı. Platform, ayrıca güvenlik konusunda birçok yeni adım attığını da duyurdu.

Sık sık yeni özellikleriyle karşımıza çıkan popüler sosyal medya platformu Instagram’ın şimdi de içerik üreticilerinin ve sosyal medya yöneticilerinin hoşuna gidecek bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Şirket, gönderiler ve reels videoların paylaşımı için uygulama içinden zamanlama ayarlamaya olanak tanıyan bir özelliği test etmeye başladı.

Platform, yaptığı açıklamalarda özelliği denediğini doğruladı. Bir Meta sözcüsü verdiği demeçte, küresel kullanıcıların bir kısmında içerik planlama özelliğini test ettiklerini ifade etti. Zamanlamanın ne zaman herkese açılacağı ile ilgili ise bir bilgi verilmedi.

Gönderiyi paylaşırken zamanlama ayarlanabilecek

Kullanıcılar, normalde Instagram’daki gönderileri planlamak için uzun süredir üçüncü taraf araçları kullanıyordu. Platform da yeni özelliğiyle bunu bitirmeyi amaçlıyor. WFBrother isimli bir Twitter kullanıcısı, özelliğin test edildiği kullanıcılar arasında. Kullanıcı, ekran görüntüleri paylaşarak özelliğin nasıl çalıştığını bizlere gösterdi.

Ekran görüntülerini incelediğimizde zamanlayıcının bir gönderi paylaşırken kullanılabildiğini görüyoruz. Buna göre kullanıcıların, bir gönderi paylaşırken ekranın en alt kısmında çıkan ‘Gelişmiş Ayarlar’ seçeneğine basması gerekiyor. Bunun ardından ise en üst kısımda içeriği zamanlayabileceğinizi gösteren seçeneğe tıklanması ve gönderinin yayınlanacağı tarih ve saatin seçilmesi gerekiyor.

Aslında bu özellik temmuz ayında mobil uygulamalar hakkındaki paylaşımlarıyla öne çıkan Alessandro Palluzi tarafından fark edilmişti. Instagram da ağustosta TechCrunch’a yaptığı açıklamada bunun, herkese açık olmayan ve test edilmeyen özelliğin erken prototipi olduğunu aktarmıştı. Yeni açıklamalar da özelliğin test edilmeye başlandığını ortaya koydu.

Meta’nın 2020’den beri Facebook Creator Studio ile Instagram’da zamanlama seçeneğini sunuyordu. Ancak, direkt olarak uygulama içinden kullanılabilen yeni özellik, sosyal medya yönetimi için bu platforma erişimi olmayan kullanıcıların işine yarayabilir. Instagram’ın rakiplerine göre bu konuda biraz geç kaldığını da söyleyebiliriz; çünkü özellik, Twitter’da son birkaç yıldır kullanılabiliyordu.

Instagram’a yeni güvenlik özellikleri de ekleniyor

Instagram bu özelliğinin dışında bazı yenilikler de getirdiğini duyurdu. Kullanıcıları olumsuz içeriklerden koruyamadığı konusunda büyük eleştiriler alan platform, yeni güvenlik hamleleri kapsamında yeni adımlar attı. Bu adımlar, DM’lerdeki filtrelerde geliştirmeler ve hesapları engellemeler gibi şeyleri içeriyor.

Hikâyelere gelen kötü niyetli mesajlar ‘Gizlenen İstekler’ bölümüne gönderilebilecek

Platform, bazı anahtar kelimeleri ve emojileri kullanarak kötü amaçlı mesajları engellemeye olanak tanıyan filtreleme özelliğini genişletti. Bu özellik, ayarlarda bulunan ‘Gizlilik’ bölümünün içindeki ‘Gizlenen Sözcükler’ kısmından kullanılabiliyordu. Artık, Instagram Hikâyeleri’ne verilen yanıtlarda da bu araç kullanılabilecek. Yani gelen kötü niyetli mesajlar, direkt olarak ‘Gizlenen İstekler’ kısmına gidecek. Platformun bu mesajları tamamen kaldırmamasının biraz ilginç olduğunu söylemek mümkün.

Ayrıca filtreleme özelliği, bilerek yapılan yazım yanlışlarını da anlayacak. Yani kötü niyetli mesajın gelmesini sağlamak isteyen ve filtrelemeden kaçmak için kasten yanlış harfleri kullanan mesajlar tespit edilebilecek. Kısaltmalarda filtrelerin kullanılıp kullanılmayacağı ise bilinmiyor.

Engellenen bir hesabının sahibinin diğer hesapları da engellenebilecek


Bunların dışında Instagram, engellediğini bir hesabın sahibinin yeni hesaplarını da engellemenizi sağlayan özelliğinie de genişletti. Bu, engellediğiniz kişinin hâlihazırda bulunan diğer eski hesaplarını da engellemenize olanak tanıyacak.

Mesaj gönderirken daha saygılı olunması gerektiğini gösteren hatırlatıcılar geliyor

Instagram, ayrıca kullanıcıların içerik üreticilerine DM atarken daha saygılı olmasını söyleyen hatırlatıcılar da gösterecek. Yayınlanan araştırmalar, Instagram’daki yüksek takipçili kadınların taciz edici DM’lerden pek de korunamadığını göstermişti. Platform, hatırlatıcıların bu konuya yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Uygunsuz yorumlara yeni uyarılar ekleniyor


Son olarak Instagram, kuralları ihlal eden uygunsuz yorumlar için yeni uyarılar ekleyeceğini duyurdu. Bu tarz uyarılar zaten geçen sene gelmişti; ancak şimdi yenileri eklendi. Belli sözcükler kullanıldığında çıkan yeni uyarı mesajları, Instagram’ın daha destekleyici bir ortam olmasını sağlamak için kullanıcıların daha saygılı olmasını talep ediyor. Bu mesajların şimdilik sadece İngilizce, Portekizce, Fransızca, Çince ve Arapça dillerinde olduğu aktarılıyor.  
Kaynak: https://www.wikihow.com/Add-Photos-and-Videos-to-Instagram-Highlights-Without-Posting-to-Your-Story 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir