Internet Archive, Google+ Kapanmadan Önce Herkese Açık Gönderileri Korumaya Çalışıyor

Internet Archive, Google+ Kapanmadan Önce Herkese Açık Gönderileri Korumaya Çalışıyor
0

Google‘ın sosyal medya hizmeti Google+ Nisan 2019 ayında kullanım dışı olacak. Bu hizmet durdurulmadan önce Internet Archive, Google+’taki herkese açık gönderileri korumak ve arşivlerine almak istiyor.

Google, Nisan ayında Google+ ağındaki verileri silmeye başlamaya hazır. Ancak bundan önce Internet Archive ve ArchiveTeamplatformdaki herkese açık gönderileri sonsuza dek kaybolmadan önce korumak için çalıştıklarını söylüyor.

Ekip; Reddit‘teki bir yayında, verileri korumak için komut dosyaları kullanarak mesajları arşivleme çalışmalarına başladıklarını duyurdu.

 
Ayrıca ekip, çabalarının yalnızca halka açık olan yayınları kapsayacağını söylüyor: Özel olarak işaretlenmiş veya silinmiş yayınları yedekleyemeyecekler. 
 
Tüm bunların yanı sıra hesap içeriklerinin arşivlenmesini istemeyen kişileri belirlendi ve istekleri doğrultusunda istemeyen kişilerin gönderileri arşivlenmeyecek. Yani her şey arşivlenmese de çoğu şeyin arşivleneceği söylenenler arasında.
 

Google, kullanıcı verilerini açığa çıkaran büyük bir güvenlik sorununun ardından geçen Ekim ayında sosyal medya hizmeti Google+’ı kapatmaya karar verdi. İkinci bir güvenlik açığının açığa çıkarılmasından sonra Google, hizmeti kapatmak için süreci hızlandırdı ve bu yılın başlarında 2 Nisan 2019’da tüketici verilerini silmeye başlayacağını açıkladı. Google, Şubat 2019 ayında yeni profil sayfaları ve toplulukları oluşturma özelliğini kapattı.

İki ekip (Internet Archive ve ArchiveTeam), gelecekte insanların kullanıp faydalanması için internetteki bazı bilgileri kaybolmadan önce arşivleme ve koruma görevini üstlenmiş durumda.

 

Kaynak:    https://www.theverge.com/2019/3/17/18269707/internet-archive-archiveteam-preserving-public-google-plus-posts

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir