Meta, Binlerce Çalışanı İşten Çıkarmayı Planlıyor

Meta, Binlerce Çalışanı İşten Çıkarmayı Planlıyor
0

‘Toplu İşten Çıkarma’ Akımı Başladı: Twitter’dan Sonra Meta da Binlerce Çalışanı İşten Çıkarmayı Planlıyor

Geçtiğimiz hafta Twitter’da yaşanan ve tüm dünyada gündem olan işten çıkarmaların ardından bu hafta da benzer bir olayın Meta’da gerçekleşeceği öne sürüldü.

28 Ekim’de resmen Elon Musk’ın şirketi haline gelen Twitter’da büyük bir işten çıkarma olayı yaşanmıştı. Binlerce Twitter çalışanı bir anda işinden olurken, bugün bir başka dev platformdan benzer bir haber geldi.

Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın çatı şirketi Meta Platforms Inc.’in bu hafta büyük çaplı bir işten çıkarma yapacağı paylaşıldı. The Wall Street Journal tarafından çeşitli kaynaklar aracılığıyla elde edilen bilgiler, işten çıkarmanın binlerce çalışanı kapsayacağı yönünde.

Çalışanlara seyahat etmemeleri söylendi:

Wall Street Journal tarafından paylaşılan detaylara göre şirket, işten çıkarmalara hazırlık olması için çalışanlarına bu hafta ‘gereksiz’ yolculuk yapmamalarını söyledi. İşten çıkarma duyurularının çarşamba gününden itibaren çalışanlara gönderileceği paylaşıldı.

Eğer iddialar doğruysa bu olay, Meta’nın 18 yıllık tarihindeki ilk büyük çaplı işten çıkarma olacak. Meta, geçtiğimiz eylül ayında paylaştığı raporunda 87 bin çalışana sahip olduğunu açıklamıştı. Şirket, iddialar hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

Peki Meta neden çalışanlarını işten çıkaracak?

Peki Meta neden çalışanlarını işten çıkaracak?
Peki Meta neden çalışanlarını işten çıkaracak?

Bu sorunun kesin bir cevabı olmasa da en büyük olasılıklardan biri, şirketin metaverse’e yaptığı yatırımın karşılığını henüz alamaması olabilir. Meta, sadece 2021 başından bu yana projeye 15 milyar dolar yatırmış, fakat Horizon Worlds gibi günümüz girişimlerinde başarılı olamamıştı. Tabii bu süreç boyunca şirketin piyasa değeri de can kaybetti, hisseleri %70 değer kaybına uğradı.

Tüm bu projeler ve para kaybı bir yandan devam ederken, şirket sadece bu yılın ilk 9 ayında toplam 15 binin üzerinde yeni çalışan işe aldı. Bu sayı, 2020 ve 2021 yılı toplamında 27 bin idi. Meta’nın para kaybı, kullanıcıları memnun edememesi ve projelerinin başarılı olamaması da hissedarların şikâyetlerine yol açtı.

Geçtiğimiz ay da bunun en büyük örneğini gördük. Yatırım şirketi Altimater Capital, Zuckerberg’e yazdığı açık mektupta çalışan sayısını azaltmayı ve meteaverse tutkusundan vazgeçmesini tavsiye etti. İkinci tavsiye pek yankı bulacak gibi durmasa da, ilk tavsiye karşılık bulmuş gibi duruyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir