Microsoft, Eski Sürücüleri Pek Koruyamıyormuş

Microsoft, Eski Sürücüleri Pek Koruyamıyormuş
0

 

Microsoft’un, Eski Sürücülere Sahip Cihazları Pek de Koruyamadığı Ortaya Çıktı

 

Microsoft, uzun zamandır eski sürücüleri güncellemek ve eski cihazları korumak için mücadele ediyor olsa da, son üç yıldır bir türlü başarılı olmayı başaramamış durumda.

Bilgisayarlarımız çok uzun zamandır hayatın önemli bir parçası ve haliyle de kötü niyetli kişilerin sık sık hedefi olabiliyor. Microsoft’un güncel olmayan sürücüler listesinde yer alan sürücüler bu yüzden önemli açıklar oluşturabiliyor. 

Her ne kadar Microsoft her güncellemede yeni güvenlik önlemleri almak için çalışmalar yapıyorsa da yine de firmanın son üç yıldır yaptığı çalışmaların yeterli olmadığı iddia ediliyor. Eski sürücüler, belli tip saldırılara karşı açıklar vermeye devam ediyor. 

Eski sürücüler kötü niyetli kişilerin hedefinde

Güncel olmayan sürücülerin ya da artık desteklenmeyen donanımlara ait yazılımların BYOVD adı verilen türden saldırılar için cihazları açık hedef haline getirdiği belirtildi. Bilgisayarlarımızdaki harici parçaların çalışması için gerekli olan sürücü dosyaları, doğrudan işletim sistemine erişebildiği için büyük risk oluşturabiliyor. 

Microsoft normalde tüm sürücülerin dijital olarak imzalanmış olmasını istiyor. Böylece sürücülerin kullanılmasının tamamen güvenli olmasını sağlamayı amaçlıyor. Öte yandan dijital imzalı bir sürücüde açık varsa kötü niyetli insanlar, Windows’a doğrudan erişebiliyor.

Hypervisor-protected code integrity (HVCI – Hiper yönetici korumalı kod bütünlüğü) adlı bir sistem kullanan Microsoft, bu özelliğin tüm cihazlarda standart olarak açık olduğunu söylüyor. HVCI ise doğru sürücülere sahip olunduğundan emin olmayı sağlıyor. Ne yazık ki bu özellik istendiği gibi çalışmıyor. Kara listede bile olsa sürücüler yüklenebiliyor. Kaldı ki bu liste 2019 yılından bu yana güncellenmiyor. 

Microsoft ise yakın zamanda yaptığı açıklamalar ile bu sorunu çözme yolunda olduklarını söylüyor. Sürücü listesini elle güncellemek de mümkün hale gelirken, dökümantasyonlar da güncelleniyor. Şimdilik konuyla ilgili başka bir açıklama bulunmuyor.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/10/16/23405739/microsoft-out-of-date-driver-list-windows-pcs-malware-attacks-years-byovd
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir