Microsoft, tehlikeli güvenlik açığı için önemli bir yama yayınladı

Microsoft, tehlikeli güvenlik açığı için önemli bir yama yayınladı
0

Microsoft, kritik güvenlik sıfırıncı gün açığı için yeni bir güvenlik yaması yayınladı. Böylelikle Office uygulamaları üzerindeki tehlike ortadan kalkmış oldu.

Microsoft, kötü amaçlı Office dosyalarını kullanan sıfırıncı gün açığı için önemli bir güncelleme yayınladı. Salı günü yayınlanan güncelleme, ActiveX denetimlerini içeren Office dosyalarını kapsıyor. Geçtiğimiz günlerde kullanıcılarını, kötü niyetli Office dosyalarını açmaları için oltalama saldırısında bulunan kötü niyetli kişilere karşı uyaran Microsoft, vakit geçmeden önlemini aldı.

Microsoft, tehlikeyi tamamen ortadan kaldırdı

ActiveX denetimleri içeren ve Office dosyalarını kullanan bilgisayar korsanları tarafından sömürülen sıfırıncı gün açığı, kurban tarafından tıklandıktan sonra, dosya otomatik olarak Internet Explorer’da, kurbanın bilgisayarına kötü amaçlı yazılım indiren bir ActiveX denetimi içeren sayfa açıyor.

Microsoft, sıfırıncı gün açığı için yayınladığı uyarıda, kullanıcılarından Microsoft Defender Antivirüs veya Microsoft Defender for Endpoint’in açık olduğundan emin olmalarını istedi. Yazılım devi, her iki programında güvenlik açığından yararlanma girişimlerini algılayabildiğini belirtti.

Şirket ayrıca, kullanıcılara Internet Explorer’daki tüm activex denetimlerini devre dışı bırakmaları konusunda tavsiye de bulundu. CVE-2021-40444 olarak bilinen güvenlik açığının sürüm 2008’den Windows 10’a kadar olan tüm sunucuları etkilediği belirtiliyor.

Ek olarak güncelleme ile birlikte CVE-2021-40444 açığının yanı sıra diğer kritik iki kusurun da düzeltildiği belirtiliyor.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir